CSM Sighetu Marmației a câștigat la mare luptă meciul cu BC Athletic Constanța

Echipa masculină de baschet Athletic Constanța a disputat astăzi partida din deplasare cu CSM Sighetu Marmației, din etapa a 14-a a Ligii Naţionale, Grupa B.

Victoria le-a aparținut gazdelor, la mare luptă însă, 86-84.

CSM Sighet a condus și la pauză, 41-39, dar în sfertul patru BC Athletic a avut un avantaj de șapte puncte, pe care nu a reușit să-l mențină însă.
Scorul pe sferturi în meciul Sighet - BC Athletic a fost 24-14, 17-25, 20-21, 25-24.

Pentru BC Athletic au marcat Georgian Păun - 22 de puncte, Christian Chiţu - 19p, Kyle Kilgore - 15p, Andrei Oprean - 9p, Cristian Mâinea - 7p, Rahsaan Williams - 4p, Adrian Trandafir - 4p, Darian Bryant - 2p şi Affia Ambadiang - 2p.

Gladiatorii din Tomis nu reușesc să se impună în deplasarea de la Sighetu Marmației și cedează la finalul unui meci foarte disputat, scor final 86-84. BC Athletic a cedat în deplasarea de la CSM Sighet după o repriză secundă în care a revenit de la un handicap de două puncte la pauză, 41-39. Constănțenii au egalat la primul atac al reprizei secunde iar finalulurile ultimelor sferturi au fost mai tot timpul unele care au dus Constanța în penalizare, sfertul 4 marcând și trecerea la conducere a celor de la CSM Sighet la un punct, 61-60. Ultimul sfert a fost decisiv în economia partidei, unul în care BC Athletic a avut și cel mai mare avantaj, de 7 puncte, finalul fiind o luptă pentru timp, cu faulturi intenționate de partea gazdelor, situație care făcut tabela să arate 85-84 cu 36 secunde rămase din meci. Pe final Gladiatorii din Tomis puteau egala prin Kilgore de la linia de libere însă jucătorul nostru a ratat ambele libere, finalul arătând 86-84 pe tabelă. Mulțumim tuturor pentru sprijin... Team is everything!, este mesajul BC Athletic.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (BC Athletic)