Echipa aflată pe locul întâi în clasamentul Superligii, Farul Constanța, dă doi jucători în lotul de 26 convocat de selecținerul echipei naționale de fotbal a României, Edward Iordănescu, pentru meciurile cu Andorra și Belarus, din preliminariile Campionatului European din 2024, care se va desfășura în Germania.
Este vorba de mijlocașul Tudor Băluță și de atacantul Denis Alibec, golgeterul echipei de pe litoral.
Tricolorii debutează în preliminarii în această lună, iar primele două partide le vor disputa astfel:
- Sâmbătă, 25 martie, ora 21.45, Estadi Nacional (Andorra): Andorra – România
- Marți, 28 martie, ora 21.45, Arena Națională (București): România – Belarus
Lotul convocat:
PORTARI: Florin
Niță (Pardubice | Cehia, 19/0), Ionuț
Radu (Auxerre | Franța, 2/0), Horațiu
Moldovan (FC Rapid 1923, 1/0);
FUNDAȘI: Andrei
Rațiu (Huesca | Spania, 10/1), Cristian
Manea (CFR Cluj, 20/2), Adrian
Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuț
Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu
Drăgușin (Genoa | Italia, 3/0), Andrei
Burcă (CFR Cluj, 15/0), Mario
Camora (CFR Cluj, 9/0), Raul
Opruț (Hermannstadt, 2/0);
MIJLOCAȘI: Deian
Sorescu (FCSB, 9/0), Alexandru
Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 28/4), Marius
Marin (Pisa | Italia, 8/0), Tudor
Băluță (Farul Constanța, 9/0), Darius
Olaru (FCSB, 9/0), Răzvan
Marin (Empoli | Italia, 44/2), Adrian
Șut (FCSB, 0/0), Nicolae
Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 56/11), Olimpiu
Moruțan (Pisa | Italia, 5/1), Alexandru
Dobre (Famalicão | Portugalia, 0/0), Dennis
Man (Parma | Italia, 16/5), Octavian
Popescu (FCSB, 5/0);
ATACANȚI: Florin
Tănase (Al Jazira | EAU, 15/2), Denis
Alibec (Farul Constanța, 27/2), George
Pușcaș (Genoa | Italia, 34/10).
Se califică primele 2 clasate în fiecare din cele 10 grupe preliminare, urmând ca ultimele 3 locuri să fie decise în martie 2024, în urma play-off-ului Nations League, se arată pe site-ul oficial al Federației Române de Fotbal.
Programul complet al grupei României
- 25 martie 2023: Belarus – Elveția (19:00), Andorra – ROMÂNIA, Israel – Kosovo (21:45)
- 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveția – Israel (21:45)
- 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția (21:45)
- 19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)
- 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția (21:45)
- 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)
- 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)
- 15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
- 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
- 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45).
UPDATE:
Farul are jucători și la alte loturi naționale. Louis Munteanu și Constantin Grameni au fost convocați la echipa reprezentativă U-21 pentru partidele amicale cu Portugalia și Germania, iar Ionuț Cojocaru face parte din lotul României U-20 pentru meciurile cu Portugalia și Norvegia, din deplasare, în cadrul Elite League U20.
De asemenea, alți patru „marinari“, Andrei Borza, Ștefan Duțu (fundași), Emanuel Martinovic (mijlocaș) și Adrian Mazilu (atacant), se regăsesc în lotul României U-19 pentru Turul de Elită.
La echipa națională Under-18, care dispută două amicale cu reprezentativa similară a Italiei, de la Farul au fost chemați Vlad Răfăilă (portar), Andrei Aioanei (fundaș), Cosmin Costea și Luca Banu (mijlocași).
rsa foto: Farul Constanța
Adauga un comentariu
Nume:
Email:
Comentariu*: