Doi fotbaliști de la Farul Constanța, titulari în România - Belarus 2-1. Tricolorii au punctaj maxim după primele două meciuri

Echipa națională de fotbal a României a disputat în această seară al doilea meci din campania de calificare la Campionatul European din 2024, din Germania, întâlnind pe Arena Națională din București selecționata Belarusului.

Partida s-a încheiat cu victoria tricolorilor, cu 2-1 (Stanciu 17, Burcă 19 / Marozauv 86), iar România are șase puncte după primele două partide, primul succes fiind în deplasare cu Andorra, scor 2-0.

În meciul cu Belarus, au jucat titulari doi dintre cei trei jucători de la Farul Constanța convocați, atacantul Denis Alibec și mijlocașul Tudor Băluță.

Cel din urmă a fost înlocuit în minutul 44, accidentat, iar Alibec a evoluat până în minutul 77, având o bară la 2-0.

Al treilea farist, tânărul atacant Louis Munteanu, a fost rezervă neutilizată, ca în meciul cu Andorra.

Echipa României a fost: 12. I. Radu – 4. Cr. Manea, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 13. Opruț – 18. R. Marin, 6. Băluță (8. Cicâldău, 44), 10. Stanciu-cpt. (14. M. Marin, 77) – 21. Moruțan (17. Dobre, 65), 7. Alibec (19. Tănase, 77), 20. Man (22. Oct. Popescu, 65). Selecționer: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 2. Rațiu, 5. Rus, 9. L. Munteanu, 11. Olaru, 23. Sorescu.

În celelalte partide din grupa României s-au înregistrat rezultatele, ambele favorabile tricolorilor: Kosovo – Andorra 1-1 și Elveția – Israel 3-0.

Clasament: 1. Elveția – 6p, 2. România – 6p, 3. Kosovo – 2p, 4. Andorra – 1p, 5. Israel – 1p,  6. Belarus – 0p.

În următoarea dublă din preliminarii, România va juca în deplasare, întâlnind Kosovo (pe 16 iunie) și Elveția (pe 19 iunie).

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)