Echipa de Fed Cup a României s-a oprit în semifinale, învinsă de Franța. Simona Halep a jucat trei meciuri!

Echipa de Fed Cup a României s-a oprit în semifinale, după ce a pierdut în această seară meciul din deplasare cu Franța.

După 2-2 la capătul a patru partide, s-a disputat meciul decisiv, cel de la dublu, iar Simona Halep (aflată la a treia partidă susținută în cadrul întâlnirii, după cele două de la simplu) și Monica Niculescu le-au înfruntat pe Caroline Garcia și Kristina Mladenovic.

Pentru desemnarea câștigătoarei, a fost nevoie de set decisiv! România a condus cu 1-0, după 7-5 în primul set, iar Franța e egalat (6-3 în setul doi). În setul trei, echipa gazdă s-a impus cu 6-4 și a câștigat partida, calificându-se în ultimul act.

În finală, va întâlni Australia, care a trecut în penultimul act de Belarus cu 3-2.

Finala se va juca în Australia, pe 9 şi 10 noiembrie 2019.

Sursa foto: Facebook (Irina Begu)