Ecuador a învins Qatar în meciul de deschidere al Campionatului Mondial (GALERIE FOTO)

Imaginile au fost preluate de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.

Campionatul Mondial de fotbal din Qatar a început în această seară cu meciul din grupa A Qatar - Ecuador.

Disputată pe „Al Bayt Stadium”,  partida i-a revenit selecționatei Ecuadorului, scor 2-0 (Enner Valencia 16 - din penalty, 31).

Contra echipei țării gazdă, debutantă la un Campionat Mondial, Valencia a mai introdus balonul în poartă o dată, în minutul 3, dar reușita a fost anulată la intervenția VAR.

Au evoluat:

Qatar (selecționer, Felix Sanchez): Al Sheeb - Al Rawi, Khoukhi, A. Hassan - Pedro Miguel, Bouadif, Hatem, Ahmed - Al Haydos (72 Waad), Almoez (72 Muntari), Afif.

Ecuador (selecționer, Gustavo Alfaro): Galindez - Preciado, Torres, Hincapié, Estupiñán - Plata, Mendez, Caicedo (90 Franco), Ibarra Mina (68 Sarmiento) - E. Valencia (77 Cifuentes), Estrada (90 K. Rodriguez).

Luni, 21 noiembrie, la Mondial se joacă meciurile:

ora 15:00: Anglia - Iran, TVR 1, stadion Khalifa International (Grupa B)
ora 18:00: Senegal - Țările de Jos, TVR 1, stadion Al Thumama (Grupa A)
ora 21:00: SUA - Țara Galilor, TVR 1, stadion Ahmad Bin Ali (Grupa B).

UPDATE Argentina a învins Franța la penalty-uri și a devenit campioană mondială! (GALERIE FOTO)

18 Dec 2022 3486

Croația a câștigat finala mică a Campionatului Mondial din Qatar (GALERIE FOTO)

17 Dec 2022 1505

Marea finală! Duminică, Argentina și Franța se duelează pentru titlul de campioană mondială

17 Dec 2022 1489

Argentina - Franța, finala Campionatului Mondial din Qatar (GALERIE FOTO)

14 Dec 2022 2353

​Argentina, prima finalistă a Campionatului Mondial din Qatar (GALERIE FOTO)

13 Dec 2022 1448

Campionatul Mondial din Qatar Maroc, prima selecționată africană care ajunge în semifinale la CM. Cristiano Ronaldo, în lacrimi (GALERIE FOTO)

11 Dec 2022 1394

Campionatul Mondial din Qatar Lovituri de departajare în primele două sferturi. Brazilia - eliminată, Argentina - în semifinală (GALERIE FOTO)

10 Dec 2022 1993

Campionatul Mondial din Qatar Maroc a eliminat Spania, Elveția - spulberată în optimi. S-au stabilit toate sferturile de finală

07 Dec 2022 1446

Campionatul Mondial din Qatar Franța - Anglia, în sferturi. Olivier Giroud a devenit cel mai bun marcator al Naționalei „Cocoșului galic“

05 Dec 2022 1455

Campionatul Mondial din Qatar Țările de Jos și Argentina, primele calificate în sferturi. Messi, gol la meciul 1.000 din carieră

04 Dec 2022 1739

Campionatul Mondial din Qatar Final dramatic în seria H! Coreea de Sud iese din grupă, Uruguay pleacă acasă. Tabloul optimilor

03 Dec 2022 1795

Campionatul Mondial din Qatar Germania și Belgia părăsesc competiția după faza grupelor!

02 Dec 2022 1487

Campionatul Mondial din Qatar Mexic a ratat dramatic accederea în optimi

01 Dec 2022 1356

Primele optimi de finală de la Campionatul Mondial din Qatar, stabilite

30 Nov 2022 1584

UPDATE. Campionatul Mondial de fotbal din Qatar Șase goluri marcate în Camerun - Serbia. Brazilia și Portugalia, calificate în optimi (GALERIE FOTO)