Farul Constanţa, prima înfrângere din acest sezon în Liga 1

• În prelungirile meciului contra campioanei CFR Cluj, „marinarii“ au ratat o ocazie foarte mare.

Farul Constanţa a disputat, în această seară, meciul din etapa a cincea a Ligii 1, întâlnind în deplasare CFR Cluj, campioana en-titre şi liderul actual, cu punctaj maxim, al clasamentului.

Nici echipa de pe litoral nu pierduse niciun meci dintre cele patru disputate anterior în acest sezon, având două victorii şi două egaluri. În plus, „marinarii“ nici nu primiseră gol până la acest meci, doar Farul şi Rapid înregistrând această performanţă în primele patru runde ale sezonului.

Confruntarea din Gruia i-a adus însă trupei de pe litoral prima înfrângere dn acest sezon şi primul gol primit, gazdele impunându-se cu 1-0 (Debeljuh 36).

„Marinarii” s-au aflat însă foarte aproape de o remiză, după ce George Ganea a ratat în minutul 90+4 o mare ocazie. Şi De Nooijer a irosit o situaţie importantă pentru Farul, în prima repriză, în minutul 14, la 0-0.

Formația noastră a suferit primul eșec din acest sezon, 0-1 în deplasare cu campioana CFR Cluj, deși a avut câteva situații foarte bune de a înscrie, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Formaţia constănţeană nu l-a avut pe bancă pe managerul tehnic Gică Hagi, suspendat, iar antrenorul Cătălin Anghel a condus de pe margine echipa: Aioani - Dussaut (59 A. Ciobanu), Larie (cpt.), V. Ghiţă, De Nooijer - R. Pires (70 Grameni), Mladen, Artean - A. Chiţu (59 G. Ganea), Betancor (59 Ad. Petre), A. Pitu (73 Bodişteanu).

CFR Cluj (antrenor, Marius Șumudică) a jucat cu: Bălgrădean - Manea, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici - Sigurjonsson (67 Omrani), Rodriguez, Deac - Petrila (82 Gîdea), Debeljuh (67 Alibec), Chipciu (19 Păun).

În etapa viitoare, Farul va juca pe teren propriu cu Dinamo, vineri, 20 august, de la ora 21.30.