Farul Constanţa Ştefan Bodişteanu şi Răzvan Tănasă, marcatori în meciul care a calificat Naţionala Under-19 la Turul de Elită

• În Turcia, la Manavgat, se desfăşoară confruntările grupei a 9-a de calificare la Turul de Elită pentru Campionatul European Under-19, iar România şi Turcia au obţinut deja calificarea.
  • Jucătorii Farului şi-au pus amprenta în ambele jocuri ale tricolorilor de până acum.
  • România a învins Letonia şi San Marino, iar marţi se duelează cu Turcia.

Echipa națională de fotbal Under-19 a României U19, formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2003, a obținut calificarea la Turul de Elită pentru Campionatul European U-19 (ultima fază de calificare pentru întrecerea continentală).

Reprezentativa tricoloră a înregistrat această performanţă cu o etapă înaintea finalului Grupei a 9-a de calificare, care își desfășoară confruntările la Manavgat (Turcia). După ce trecuse în primul meci cu 1-0 de Letonia U-19 (grație golului lui Ștefan Bodișteanu, de la Farul Constanţa, reuşită la care a pasat decisiv un alt farist, Răzvan Tănasă), România U-19 a obținut biletele calificării după ce a învins cu 5-0 San Marino U-19, în al doilea meci din grupă. În această confruntare, pe lista marcatorilor și-au trecut numele și Răzvan Tănasă (care a înscris golul de 3-0), și Ștefan Bodișteanu (golul de 4-0). În afara celor doi, selecționerul României, Adrian Văsâi, a mai utilizat doi fariști, Dan Sîrbu și Bogdan Lazăr.

Iată cum au evoluat reprezentanţii Farului în partida România - San Marino:

Dan Sârbu - fundaș central, a jucat titular, a fost căpitanul echipei și a jucat până la pauză;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a intrat pe teren din debutul reprizei secunde;
Răzvan Tănasă - mijlocaș ofensiv, a fost titular, a înscris golul de 3-0 în minutul 57 și a jucat tot meciul;
Ștefan Bodișteanu - atacant, a fost titular, a înscris golul de 4-0 în minutul 62 și a jucat până în minutul 62.

Inițial, mai fuseseră convocați la aceste calificări alți doi jucători ai Farului, Luca Andronache și Nicolas Popescu, însă aceştia au ratat prezența la turneul din Turcia din cauza unor accidentări.

În ultimul meci din grupă, România U-19 va întâlni marți, 16 noiembrie, echipa gazdă, Turcia U-19, partidă care va decide câștigătoarea grupei. Cele două viitoare adversare au punctaj maxim după două meciuri și sunt calificate deja la Turul de Elită, tricolorii având avantajul golaverajului (+6, față de +3).

PRECIZĂRI

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Academia Hagi

Citeşte şi:

Mezinul Naționalei Under-20, Eduard Radaslavescu, a marcat din nou sub tricolor. Victoria, adusă de fiul lui Cristian Mustacă