„Farul pentru Constanţa“, program de responsabilitate socială lansat de clubul de pe litoral

 
  • Reprezentanţi ai Farului, în vizită la casa de tip familial din Constanța din strada Decebal nr. 13 bis.  
 
Farul Constanţa lansează programul de responsabilitate socială „Farul pentru Constanţa“, prin care clubul de fotbal îşi propune să dezvolte proiecte concrete de implicare socială, care să readucă perspectivele de coagulare comunitară.
 
Prima acțiune din acest program se va derula duminică, 8 august, de la ora 13.00, când președintele Farului Constanța, Gică Popescu, însoțit de vicepreședintele Tiberiu Curt și de jucătorii Radu Boboc și Florin Purece, cu sprijinul DGASPC Constanța, vor vizita casa de tip familial din Constanța din strada Decebal nr. 13 bis, pentru a identifica cele mai bune soluții de sprijin pentru micuții aflați în grija centrului.
 

Suntem atât de buni pe cât avem grijă de comunitatea noastră!
 
Există o față a județului Constanța, poate de multe ori nevăzută. O lume cu copii marginalizați sau cu seniori a căror viață merită povestită, dar nu au cui, o lume pe care de multe ori o uităm.
 
Sunt comunități încercate de lipsuri, fără apă sau  fără acces la educație. Farul, echipa Dobrogei, își dorește, prin acțiuni concrete, să ofere o șansă. O șansă prin speranță, speranță prin performanță.
 
Astfel, Farul Constanţa și-a propus să dezvolte proiecte concrete de implicare socială, care să readucă perspectivele de coagulare comunitară, de suport, de creștere a indicatorilor de sustenabilitate a comunității prin programul Farul pentru Constanţa, condus de președintele clubului, dl. Gheorghe Popescu. Constănțenii au nevoie de simboluri, de oameni cu performanțe excepționale care să dinamizeze comunitatea, dar mai ales de acțiuni concrete în această direcție. Eradicarea sărăciei, apă curată pentru toată lumea, învățământ de calitate pentru toți copiii, comunități sustenabile sunt parte din valorile pentru care clubul nostru joacă și militează, se arată într-un comunicat al Farului Constanţa.
 

PRECIZĂRI
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Andrei Borza și Ștefan Duțu, de la Farul Constanța, la Turul de Elită cu România Under-19. Enes Sali și Adrian Mazilu, goluri sub tricolor (GALERIE FOTO)

29 Sep 2022 881

Constantin Gache a revenit la Farul Constanța

28 Sep 2022 1250

Sambo Sportive de la CS Farul Constanța, aur și bronz la Naționale (GALERIE FOTO)

27 Sep 2022 419

România a învins cu 4-1 Bosnia-Herțegovina, dar a retrogradat în Divizia C a Ligii Națiunilor

26 Sep 2022 699

Cât costă biletele de intrare la meciul Farul Constanța - UTA

26 Sep 2022 1903

Fete de pompier Farul Constanța are în echipă și două surori gemene. „Ne dorim foarte mult să promovăm în Liga 1“ (GALERIE FOTO)

26 Sep 2022 889

​Sondaj de opinie Credeți că echipa feminină de fotbal Farul Constanța va accede în Liga 1 la finele acestui sezon?

26 Sep 2022 851

Farul Constanța Cum a ajuns la fotbal fundașul Mihai Popescu. Ce jucător celebru, din străinătate, urmărește constant

24 Sep 2022 983

Golgeterul Farului Constanța Denis Alibec, titular în Finlanda - România. Tricolorii, tot ultimii în grupă

23 Sep 2022 846

Farul Constanța Luca Andronache a marcat pentru România Under-20, în meciul cu Cehia

23 Sep 2022 782

Farul Constanța. Robert Băceanu, marcator contra Cerno More Varna „Îmi dă foarte multă încredere acest gol“ (VIDEO)

22 Sep 2022 810

Farul Constanța, învinsă de Cerno More Varna. Câți jucători le-au lipsit „marinarilor“ (GALERIE FOTO)

21 Sep 2022 795

Asociația Nautic Club Farul Constanța, finanțare nerambursabilă de la Municipiul Constanța pentru „Memorialul Ștefan Aftenie - Cupa Farul“ (DOCUMENT)

20 Sep 2022 506

Sambo Sportivă de la CS Farul Constanța, medaliată la Campionatul European

20 Sep 2022 467

Fotbalistele de la Farul Constanța, al treilea meci, a treia victorie în campionat

18 Sep 2022 951