Farul respiră aer de Liga I

george_curca_3.jpgIntervenţiile salvatoare ale portarului George Curcă au adus primele trei puncte echipei sale, după zece meciuri fără victorie în campionat

Formaţia pregătită de Ion Marin scapă, pentru moment, de zona minată a clasamentului Ligii I, după victoria din deplasare, cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost înscris în minutul 25, de Pârvu.

Situaţia delicată din clasament a celor două echipe a făcut ca meciul să fie extrem de disputat. Gazdele au prima ocazie după numai zece minute, când Ciprian Prodan scapă singur spre poarta constănţenilor, însă Curcă are prima intervenţie salvatoare şi scorul de pe tabelă rămâne intact. La faza imediat următoare, Voiculeţ expediază un şut care îl nimereşte pe Băcilă. În minutul 25, Farul deschide scorul, după ce o lovitură de la colţ îl găseşte nemarcat pe Pârvu, care înscrie cu un şut plasat. Gaz Metan se aruncă în atac şi Curcă îşi salvează din nou echipa, la şuturile lui Prodan şi Boaru. În minutul 41, Curcă este bătut la lovitura liberă expediată de Curtean, însă bara transversală se opune golului. În partea a doua a meciului, „rechinii“ nu mai contează în atac şi Curcă face din nou minuni la ocaziile lui Eric şi Prodan. Astfel, formaţia constănţeană obţine prima victorie din ultimele zece etape şi urcă pe locul 14, cu 16 puncte. Tehnicianul constănţenilor, Ion Marin, a declarat, după meci, că echipa sa a obţinut o victorie extrem de importantă. „Am obţinut o victorie imensă, pentru că era ultima noastră şansă de a ne îmbunătăţi situaţia la adevăr. Prin această victorie am trimis Mediaşul la minus 9 şi noi am venit la minus 8“, a declarat Ion Marin. Tehnicianul constănţenilor a fost de părere că Farul a jucat mai bine în prima repriză, în timp ce gazdele au fost superioare în partea secundă a meciului. „Judecând la rece, era mai echitabil un egal sau poate că Mediaşul merita să câştige“, a mai mărturisit Ion Marin.

Curcă, lăudat de Ion Marin

Antrenorul Farului a ţinut să îl evidenţieze pe portarul George Curcă pentru prestaţia din acest meci, declarând că, „prin evoluţia sa, a adus practic cele trei puncte echipei“. De partea cealaltă, antrenorul Cristian Pustai s-a declarat dezamăgit de faptul că formaţia sa nu a obţinut niciun punct, în ciuda evoluţiei bune. „Am pierdut un meci foarte important, în principal din cauza ratărilor. Am dominat în cea mai mare parte jocul, ne-am creat multe situaţii, terenul a fost greu şi ne-a dezavantajat, pentru că noi suntem o echipă care construieşte. Situaţia era dramatică şi la minus 6, dar acum este mult mai grea“, a declarat antrenorul echipei din Mediaş. Ultimul meci al constănţenilor din acest tur se va disputa vineri, de la ora 18.00, când Farul va primi vizita echipei CS Otopeni.