Astăzi, meci amical cu Dacia Unirea Brăila FC Farul a picat în Cupa României cu Delta Dobrogea Tulcea

FC Farul va juca în turul al patrulea al Cupei României, ediţia 2015/2016, cu Delta Dobrogea Tulcea, echipă care a încheiat sezonul trecut pe locul trei în seria secundă a Ligii a III-a. Meciul a fost programat marţi, 25 august, de la ora 17.30.

Pe site-ul oficial al Federaţiei Române de Fotbal este trecut, ca loc de disputare a partidei, stadionul „Cozma Zaiţ“ din Tulcea, dar, cel mai probabil, meciul se va disputa la Babadag, pe terenul „Granitul“. FC Farul şi Delta Tulcea au disputat două întâlniri de verificare în această vară, 0-0 la Tulcea şi 2-1 pentru Farul la Constanţa. În această fază a competiţiei, participă cele 26 de echipe calificate din faza a treia, plus zece echipe din Liga a II-a. Cele 36 de formaţii au fost împerecheate în 18 meciuri eliminatorii. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă.

În turul următor, al cincilea, din Cupa României, vor participa cele 18 echipe calificate din runda a patra, plus cele 18 echipe din Liga a II-a care nu au intrat până acum în competiţie. Etapa a cincea a Cupei României este programată să se dispute pe 8 şi 9 septembrie, de la ora 16.30.

Astăzi, de la ora 11.00, FC Farul are în program un meci amical, întâlnind în deplasare Dacia Unirea Brăila (Liga a II-a). Pentru sâmbătă, se discuta despre o nouă întâlnire de verificare, posibilele adversare fiind, tot în deplasare, Unirea Slobozia sau Gloria Buzău, însă, în condiţiile în care meciul din Cupă a fost programat marţi, la trei zile după această partidă, e posibil (dacă nici nu s-ar găsi adversar) ca amicalul de sâmbătă să fie înlocuit cu un joc-şcoală la Constanţa, care ar fi mai avantajos pentru „marinari“ (prin prisma păstrării prospeţimii) în perspectiva partidei de Cupă.