FC Farul. „Au avut inimă mare după pauză” Câte puncte trebuie să mai facă „marinarii” pentru a se califica în play-off

• Succesul cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, foarte important pentru FC Farul în lupta pentru calificarea în play-off.
  • În acest moment, „marinarii” se află pe locul 11, la două lungimi de locul şase, ultimul care duce în play-off.
  • În plus, formaţia de pe litoral aşteaptă alte trei puncte de pe urma meciului cu U Cluj.

Victoria din etapa a 17-a a Ligii a 2-a, 1-0 la Constanţa împotriva unei contracandidate la accederea în turneul play-off, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, îi menţine pe „marinari” cu şanse reale la clasarea în primele şase echipe la finele sezonului regulat.

În acest moment, FC Farul se află pe locul 11 (în urcare cu o poziţie faţă de runda precedentă), având 24 de puncte, cu două mai puţine decât echipa de pe locul şase, ultimul care duce în play-off. În plus, formaţia de pe litoral aşteaptă alte trei puncte de pe urma meciului cu U Cluj. În 15 partide jucate, Farul a înregistrat şapte victorii, trei egaluri şi cinci eşecuri, golaveraj 17-15. Din sezonul regulat mai sunt de disputat patru etape, dar echipa constănţeană va susţine numai trei meciuri (având liber în runda de final), în ordine cu: CSM Slatina (locul 18, cu 13 puncte; în deplasare) - sâmbătă, 6 martie, de la ora 11.00; cu Fotbal Comuna Recea (locul 16, cu 16 puncte; acasă); cu U Craiova 1948 (locul 1, cu 30 de puncte; în deplasare).

„Este un lucru bun atunci când depinzi doar de tine”

„Victoria cu Viitorul Pandurii Tg, Jiu ne menține în continuare cu șanse reale, dar trebuie să facem şapte sau nouă puncte în următoarele trei etape, pentru a obține calificarea în play-off. Este un lucru bun atunci când depinzi doar de tine. Sperăm ca. până la ultima etapă, când noi vom sta, să putem să fim undeva pe locul patru - cinci, iar echipele din spate să fie Petrolul și U Cluj, pentru că în meciul direct nu vor putea face câte trei puncte ambele”, a declarat Ianis Zicu, antrenorul principal al FC Farul.

„Ar fi rușinos”

Tehnicianul constănţean este de părere că un alt verdict al comisiilor federale în meciul cu U Cluj decât victoria Farului la masa verde ar fi ruşinos.

„Este o luptă pentru play-off încinsă, lucrurile sunt complicate, probabil că marți vom primi cele trei puncte de la meciul cu U Cluj. Dacă ar fi un alt deznodământ sau o altă decizie, ar fi rușinos, din punctul meu de vedere, și cei de acolo ar trebui să-și pună serioase semne de întrebare. Este aceeași situație ca la echipele celelalte, care au obținut trei puncte, și, cu toate că au tergiversat, decizia nu poate să fie decât una, aceea de a lua noi cele trei puncte. Tot timpul am pregătit meciurile la victorie. În ziua partidei cu Viitorul Pandurii le-am spus jucătorilor mei că este ultima șansă de a avea șanse mai mari pentru play-off până la finalul acestui tur de campionat”, a mai menţionat Ianis Zicu.

Luptă încinsă

„Am obţinut o victorie importantă, ținând cont de lupta aceasta încinsă pentru a intra în play-off. Era singurul rezultat care ne menținea cu șanse reale pentru a ne califica în primele șase și a lupta pentru promovare. Una este să te bați la promovare și alta să joci pur și simplu doar ca să rămâi în Liga a 2-a”, a mai spus Zicu.

„O primă repriză execrabilă”

Principalul Farului a fost nemulţumit însă de evoluţia echipei din prima parte a disputei cu formaţia gorjeană, mărturisind chiar că, dacă ar fi putut, la pauză i-ar fi înlocuit pe toţi cei care jucaseră până atunci. Bine că lucrurile s-au schimbat însă în repriza a doua.

„O primă repriză execrabilă, rușinoasă. Din punctul meu de vedere, este cea mai slabă repriză pe care am văzut-o în ultimii ani. Nu am avut atitudine, nu am avut agresivitate, nu am avut personalitate, nu am avut curaj, nu am avut nimic din ceea ce înseamnă fotbalul de înaltă performanță. Dar a doua repriză lucrurile au arătat altfel, s-a văzut foarte clar modul de abordare și cred că puteam să câștigăm și la o diferență mai mare de scor. Trebuia să-i schimb pe toți 11. Le-am spus la pauză că este rușinos și, dacă aș putea, i-aș scoate pe toți. Cei care au intrat, au făcut-o cu o altă atitudine (n.r. Zicu a operat trei schimbări încă din minutul 46), iar ceilalți opt au avut reacție, s-au organizat mult mai bine, au avut curaj și au reușit să schimbe soarta meciului, pentru că în prima repriză echipa mai bună a fost Viitorul Pandurii. Au avut această inimă mare în a doua repriză”, a punctat antrenorul farist.

Etapa se încheie marţi

În primele nouă meciuri ale etapei a 17-a, s-au înregistrat rezultatele: Gloria Buzău - Rapid Bucureşti 0-0, U Cluj - CSM Slatina 2-1, Unirea Slobozia - ASU Poli Timişoara 0-0, Metaloglobus Bucureşti - Aerostar Bacău 3-0, CS Mioveni - Fotbal Comuna Recea 1-1, CSM Reşiţa - Dunărea Călăraşi 0-1, Ripensia Timişoara - Csikszereda Miercurea Ciuc 1-1, FC Farul - Viitorul Pandurii Tg. Jiu 1-0 şi Pandurii Lignitul Tg. Jiu - Petrolul Ploieşti 0-4. Runda se încheie marţi, 2 martie, cu meciul Concordia Chiajna - U Craiova 1948, programat de la ora 17.30.

Trei echipe cu 24 de puncte

Clasament. 1. U Craiova 1948 - 30p (14m), 2. ASU Poli Timişoara - 28p (16m), 3. Petrolul Ploieşti - 27p (16m), 4. Dunărea Călăraşi - 27p (15m), 5. Rapid - 27p (15m), 6. U Cluj - 26p (15m), 7. Csikszereda - 25p (15m), 8. Viitorul Pandurii Tg. Jiu - 25p (15m), 9. Metaloglobus Bucureşti - 24p (15m), 10. CS Mioveni - 24p (16m), 11. FC Farul - 24p (15m), 12. Gloria Buzău - 22p (16m), 13. CSM Reşiţa - 18p (15m), 14. Ripensia Timişoara - 17p (15m), 15. Concordia Chiajna - 16p (15m), 16. Fotbal Comuna Recea - 16p (15m), 17. Unirea Slobozia - 16p (15m), 18. CSM Slatina - 13p (15m), 19. Aerostar Bacău - 9p (16m), 20. Pandurii Lignitul Tg. Jiu - 7p (15m).

Sursa foto: FC Farul Constanţa