FC Farul Constanța a pierdut meciul cu Rapid București

• Echipa de pe litoral a jucat în inferioritate numerică din minutul 55.

FC Farul Constanța a susținut astăzi meciul din etapa a 12-a a Ligii a 2-a, întâlnind în deplasare Rapid București.

Meciul s-a jucat la Clinceni, iar scorul final a fost 2-1 (0-0) pentru Rapid.

Primul gol al gazdelor a fost marcat de Hlistei, în minutul 57, din lovitură de la 11 m. La faza penalty-ului, faristul Robert Băjan a primit direct cartonașul roșu și a fost eliminat, astfel că ”marinarii” au jucat în inferioritate numerică din minutul 55.

Totuși, chiar și așa, Farul a reușit să egaleze, în minutul 76, prin Măzărache, în urma unei lovituri de colț.

Rapid a înscris golul victoriei în minutul 83, când Sefer a tras la poartă, iar balonul a fost deviat de Cărăruș.

Și Rapid a avut un eliminat, Rareș Lazăr, în minutul 90+2.

FC Farul (antrenor, Ianis Zicu) a jucat cu: Dur-Bozoancă - Băjan, M. Leca, I. Ursu (cpt.), D. Panait - Fl. Bălan (87 Silaghi), Cărăruș (87 Hordouan), Bîrnoi, Al. Stoica (46 R. Greu) - Măzărache, Banyoi (59 Carabela).

Fără câțiva jucători de bază, absenți din cauza accidentărilor, și în inferioritate numerică aproape 40 de minute, alb-albaștrii au pierdut pe final derby-ul de tradiție cu Rapid, a fost mesajul FC Farul.

În clasament, FC Farul se află în afara locurilor de play-off, pe poziția a noua, cu 17 puncte, după cinci victorii, două egaluri și patru înfrângeri, golaveraj 14-13. ”Marinarii” au însă un meci în minus, cel cu U Cluj, reprogramat pe 2 decembrie.

Sursa foto: Facebook (FC Farul Constanța)