FC Farul Constanța avansează în Cupa României, după ce a eliminat la penalty-uri Axiopolis Cernavodă

Echipa de Liga a 2-a FC Farul Constanța merge mai departe în Cupa României, după ce a trecut astăzi, în deplasare, în etapa a patra a competiției, de Axiopolis Cernavodă (Liga a 3-a).

”Marinarii” s-au impus la penalty-uri (scor 5-3), după 1-1 la finele prelungirilor (0-0 după 90 de minute de joc), calificându-se în 16-imi.

La loviturile de departajare de la Farul au înscris Antonio Cruceru, Alexandru Stoica, Cosmin Bîrnoi, Dan Panait și Simon Măzărache, iar de la Axiopolis - Marius Tudorică, Liviu Gheorghe și Rafael Licu, ratând Raul Vintilă.

În timpul regulamentar prima a punctat Farul, prin Măzărache, în minutul 103, iar gazdele au restabilit egalitatea în minutul 117, grație reușitei lui Licu.

Au jucat:

Axiopolis (antrenor, Tiberiu Bălan): Belibrov – Cheia, G. Rusu, Vlăescu, Vieru (12 L. Gheorghe), Vintilă, Ed. Răducanu (67 Colcigeanu), R. Stănescu (82 Licu), M. Anton, Tudorică (cpt.), C. Ionică.

Farul Constanța (antrenor, Ianis Zicu): Fara (46 Agachi) – Carabela, M. Leca, V. Lică (89 Antoche), D. Panait (cpt.), Ant. Cruceru, Șt. Rus (60 Fl. Bălan), Rob. Silaghi, Hordouan (60 Bîrnoi), Banyoi (46 Măzărache), Al. Stoica.

Sursa foto: FC Farul Constanța

Csikszereda Miercurea Ciuc, șase meciuri la rând fără eșec. Farul Constanța vrea să întrerupă mâine această serie

04 Dec 2020 519

Meciul FC Farul Constanța - Csikszereda Miercurea Ciuc se dispută conform programării

04 Dec 2020 572

FC Farul, Steaua, Dinamo și Rapid s-au duelat la ediția a doua a Memorialului „Dumitru Antonescu”

04 Dec 2020 1381

Peluza Marină Farul Constanța „Inițiativa împotriva regulamentului trebuia luată încă de la început”

04 Dec 2020 995

FC Farul Constanța Tiberiu Curt - „Dacă vor continua derapajele, ne vom adresa comisiilor FRF și instituțiilor abilitate”

02 Dec 2020 1670

Ionuț Pelivan „Este un sentiment extraordinar să debutez la această vârstă în tricoul Farului”

02 Dec 2020 1289

Cazuri de Covid-19 la FC Farul. Fotbaliștii au plecat azi spre Cluj, pentru meci, însă vor reveni la Constanța

01 Dec 2020 1558

Naționalele de lupte, organizate la Constanța. Cluburile de pe litoral, medalii multe

30 Nov 2020 1831

FC Farul Constanța Ionuț Pelivan a debutat într-un meci oficial la seniori, la numai 16 ani și trei luni

30 Nov 2020 1391

Farul Constanța Ianis Zicu, la prima victorie ca antrenor contra unei echipe de Liga 1

30 Nov 2020 1950

Constanța. Angheluș Beșleagă a urcat la ceruri „Să aveți grijă de noi, toți sportivii dumneavoastră, de acolo de Sus!”

30 Nov 2020 3140

Constanța Astăzi e ziua de naștere a fostului mare atlet Ilie Floroiu, legendă a sportului românesc

29 Nov 2020 1391

FC Farul Constanța a eliminat din Cupa României Academica Clinceni, echipă de Liga 1

28 Nov 2020 2516

După șapte ani, FC Farul e din nou în „16”-imile Cupei României, contra unei echipe de Liga 1. Goluri multe în 2013!

28 Nov 2020 2375

FC Farul - Academica Clinceni, în Cupa României Ianis Zicu - „Ne dorim foarte mult să mergem mai departe”