FC Farul, eşec cu Gloria Buzău Ianis Zicu - „Înfrângerea este meritată, pentru că nu am şutat deloc la poartă“

FC Farul a pus punct seriei de trei meciuri la rând fără înfrângere în Liga a 2-a, după eşecul de sâmbătă, scor 0-2, din deplasare, cu Gloria Buzău, din etapa a 15-a a campionatului.

Gazdele au înscris primul gol în prelungirile primei reprize, iar Ianis Zicu, antrenorul FC Farul, crede că acest moment a cântărit decisiv în desfăşurarea partidei.

„În fotbal, aşa cum am spus şi înainte de meci, după momente bune, pot să apară şi momente mai puţin bune. Dureros este că am primit acel gol pe final de repriză, dintr-o fază fixă, după o primă parte a meciului echilibrată, în care nu ne-am simţit sub nicio formă inferiori adversarului. Lucrul acesta i-a afectat pe jucători, pentru că una este să intri cu 0-0 la vestiare şi alta să primeşti gol la ultima fază, să nu mai apuci nici măcar să reiei jocul de la centru. Din acel moment lucrurile s-au schimbat. Înfrângerea este meritată, pentru că astăzi (n.r. sâmbătă) nu am şutat deloc la poartă, iar când nu o faci, nu ai nici cum să câştigi. Iar dacă primeşti gol, nici măcar un egal nu mai poţi obţine. Contratacurile din prima repriză au fost bune până la pasa decisivă”, a spus Zicu, potrivit site-ului oficial al clubului constănţean.

„Acelaşi gen de faulturi au fost judecate total invers“

Tehnicianul Farului a făcut şi o referire la arbitrajul meciului de la Buzău. „Eu nu prea vorbesc despre arbitraj şi nici nu critic, dar noi am primit două cartonaşe la un jucător, care a fost eliminat, corect spun eu, pentru că ambele faulturi au fost de galben, iar acelaşi gen de faulturi au fost judecate total invers de partea cealaltă. Iar lucrul acesta te pune pe gânduri. Când vezi că eşti în jumătate adversă şi orice atingere, orice mic contact, te dă un pic înapoi“, a menţionat Zicu, potrivit sursei citate.

Sursa foto: ZIUA de Constanța