FC Farul, prima înfrângere pe teren propriu în acest sezon, în meciul cu Turris-Oltul Turnu Măgurele (galerie foto)

FC Farul Constanța a înregistrat astăzi prima înfrângere pe teren propriu din sezonul 2019/2020 al Ligii a 2-a, cedand cu 0-1 în disputa cu Turris-Oltul Turnu Măgurele, contând pentru etapa a 24-a de campionat.

Eșecul a venit după zece runde la rând în care Farul se dovedise invincibilă la Constanța, realizand nouă victorii și un egal!

Unicul gol al meciului a fost reușit in minutul 51 de Ispas, fost jucător al FC Farul.

În prima repriză, "marinarii" au avut câteva ocazii bune, printre care și o bară a lui Gherghiceanu (28). Pe de altă parte, si oaspeții au trimis de două ori balonul în bară (Ispas 2, Voinea 65).

FC Farul (antrenor, Ianis Zicu) a jucat cu: Muțiu (cpt.) - Leca, Șt. Cană, I. Ursu, Panait - D. Toma (59 Greu), Antoche, Cruceru - Kanda (69 D. Halep), Gherghiceanu (59 Hordouan), Al. Stoica.

Eric Lincar, principalul lui Turris-Oltul, a mizat pe: Duțu - Călințaru, Pârvulescu, Ispas, Mitrea - S. Pană (cpt.), Haită, Pațurcă - Serediuc (81 Samson), Voinea (87 Negruț), Tescan (46 Buleică).

În celelalte  meciuri de până acum din etapă s-au înregistrat rezultatele:

CS Mioveni – Gloria Buzău 0-0
Concordia Chiajna – ASU Poli Timișoara 2-1
Sportul Snagov – UTA 0-3 (la masa verde)
Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași 1-1
U Cluj – Metaloglobus București 1-2

Pandurii Lignitul Tg. Jiu – FC Argeș 0-4.

Clasament: 1. UTA - 50p, 2. CS Mioveni - 39p, 3. Turris-Oltul - 39p,  4. FC Argeş - 38p, 5. Rapid - 37p, 6. Metaloglobus - 37p, 7. Petrolul Ploieşti - 35p, 8. Gloria Buzău - 33p, 9. FC Farul - 33p, 10. ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu - 33p, 11. ASU Poli Timişoara - 32p, 12. Dunărea Călăraşi - 31p, 13. Ripensia Timişoara - 28p, 14. U Cluj - 27p, 15. Concordia Chiajna - 24p, 16. Csikszereda - 22p, 17. CSM Reşiţa - 21p, 18. FC Snagov - 9p, 19. Pandurii Lignitul Tg. Jiu - 8p.