FC Viitorul s-a impus în primul amical al anului

După mai puţin de două săptămâni de la reunire, divizionara secundă FC Viitorul Constanţa a disputat sâmbătă primul joc de verificare al acestei ierni.

Formaţia pregătită de Cătălin Anghel a întâlnit pe terenul sintetic al Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi echipa din Liga a III-a, Dunărea Călăraşi. Întâlnirea s-a încheiat cu victoria categorică a formaţiei constănţene, scor 5-0 (2-0). Ştefan Sandu a deschis scorul, acesta punctând spectaculos în minutul 32 cu o „scăriţă" de la marginea careului. Acelaşi jucător a majorat avantajul echipei sale în minutul 43, cu un şut puternic la colţul lung. La două minute de la reluare, Alexandru Chirilă a marcat cu un şut din careu, ducând scorul la 3-0. Scorul final a fost stabilit de juniorul Marian Dan în minutul 51 şi de Stere Banoti în minutul 79, ambii finalizând în situaţie de unu la unu cu portarul advers. Tehnicianul constănţenilor, Cătălin Anghel, a folosit în acest meci şi juniorii Academiei, care se pregătesc în această perioadă cu echipa mare. Astfel, pentru FC Viitorul au evoluat în prima repriză Popa - Cureteu, Larie, Ninu, Bică - Cârstocea, Benzar, Cristocea - Lupu, Sandu şi Sin, iar în partea a doua a intrat în teren echipa: Buzbuchi - Rusu, Tudorache, Nazîru, Bică (Medeşan) - Călin, Ştefănescu (Muscă), Banoti - Coteanu, Dan şi Chirilă.