FC Viitorul Under-17 a condus Gloria Albeşti cu 3-0 la pauză, dar nu a reuşit să câştige meciul

• În dubla amicală dintre cele două echipe s-au înregistrat o victorie şi un egal.
  • În cele două partide sau marcat 11 goluri.
  • Gloria Albeşti se află pe locul nouă în seria a treia a Ligii a 3-a.

Echipa de juniori Under-17 a FC Viitorul şi formaţia de seniori Gloria Albeşti (Liga a 3-a) s-au întâlnit cu ocazia unui nou meci de verificare, găzduit de complexul sportiv al Academiei Hagi, de la Ovidiu.

Dacă prima partidă, disputată cu o săptămână înainte, îi revenise Gloriei Albeşti detaşat, scor 4-1, al doilea meci s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, după ce juniorii Viitorului au condus cu 3-0 la pauză! Au marcat în acest interval Claudiu Pleșa (32, 37) şi Ianis Malama (52), însă, în partea secundă, echipa de Liga a 3-a a revenit şi a înscris şi ea de trei ori, prin Cezar Beșleagă (58, 71) şi Ionuț Iscru (91). S-au jucat 100 de minute (prima repriză având 55 de minute, iar a doua 45 de minute).

FC Viitorul U-17 (antrenori, Nicolae Roșca şi Liviu Ștefan) a jucat cu: Dincă (56 Răfăilă) - Maftei (77 Sulițanu), Osman (56 Martinovic), Răducioiu (77 Marin), Hondorocu (68 Nogai) - Radaslavescu (77 Stancu), Neicu (77 Duțu), Bujor (77 Curea) - Malama (90 Bujor), Băceanu, Pleșa (56 Știubea).

Pentru Gloria Albești (antrenor, Vasile Enache) au evoluat din primul minut: Grecu - Arteni, Stoian, Bumbac, Puciu - Carabuz, Loloț - Beșleagă, Zugravu, Muzechiaru - Pâslaru. Au mai jucat: Belibrov - Bot, Bălan, Zaharia, Marin, Cristocea, Adueze, Boicu, Iscru.

Primul meci, cu liderul clasamentului

Aflată pe locul nouă în seria a treia a Ligii a 3-a, Gloria Albeşti va mai susşine câteva amicale în peruiada următoare. Astfel, sâmbătă, 27 februarie, Gloria întâlneşte în deplasare Agricola Borcea (Liga a 3-a, seria a 3-a, locul 6), iar miercuri, 3 martie, a fost fixat un nou meci test, la Albeşti de data aceasta, cu Axiopolis Cernavodă (Liga a 3-a, seria a 3-a, locul 3). Rămâne de văzut apoi dacă Gloria va susţine o partidă de verificare şi pe 6 martie. În prima partidă din 2021, contând pentru runda a 11-a, programată luna viitoare, Gloria va juca pe teren propriu cu CS Afumaţi, liderul clasamentului, cu 28 de puncte, după nouă victorii şi un egal în zece partide.

Viitorul U-16 a învins Slobozia U-17

Un nou meci amical a disputat şi formația U-16 (jucători născuți după 1 ianuarie 2005) a clubului Viitorul, contra echipei U-17 de la Unirea Slobozia. Partida s-a încheiat cu succesul clar al constănțenilor, scor 5-0 (3-0). Au marcat: Vlad Sandu (4), Adrian Mazilu (35), Rareș Fătu (44), Enes Sali (51) şi Radu Agafiței (71). S-au jucat douî reprize a câte 45 de minute.

Echipa de start a FC Viitorul U16 (antrenor, Ionuț Mihu) a fost: Munteanu - Cocot, Fătu, Ștefănescu, Borza - Dulcea, Chiper, Banu - Mazilu, Sandu, Caragea. Au mai jucat: Dumitra, Gică, Chihaia, Burlacu, Cercel, Popovici, Leonte, Tronea, Sali, Agafiței.

În secţiunea Galerie Foto a acestui articol găsiţi mai multe imagini de la meciul amical FC Viitorul Under-17 - Gloria Albeşti.
Sursa foto: Academia Hagi

Citeşte şi:

Gloria Albeşti, meci test disputat cu Înainte Modelu. Ce partide amicale va mai susţine echipa constănţeană