Finală incredibilă cu Rusia Elena Zaharia și Camelia Mitrofan, din Constanța, campioane europene la tenis de masă! (galerie foto)

Echipa națională de tenis de masă junioare II a României a realizat o performanță deosebită în această seară, devenind campioană europeană, la întrecerea continentală care se desfășoară la Cluj!

Formația tricoloră, pentru care au jucat două constănțence, Elena Zaharia și Camelia Mitrofan, a învins în finală Rusia, cu 3-2, reușind o revenire de senzație, după ce a fost condusă cu 2-0, în urma partidelor Elena Zaharia - Arina Slautina 2-3 (4-11, 11-8, 11-6, 5-11, 10-12)  și Camelia Mitrofan - Elizabet Abraamian 1-3 (11-6, 7-11, 7-11, 8-11)!

Tricolorele au reușit apoi trei succese consecutive, care le-au adus la final medalia de aur: Elena Zaharia / Camelia Mitrofan - Elizaber Abraamian / Arina Slautina 3-0  (11-5, 12-10, 11-4), Elena Zaharia - Elizabet Abraamian 3-2 (9-11, 11-6, 4-11, 11-7, 11-5) și Camelia Mitrofan - Arina Slautina 3-1 (11-7, 14-12, 10-12, 11-5)!

Din echipa campioană europeană (antrenori, Marian Filipaș și Cristian Podar) au mai făcut parte Irina Rus și Ioana Sângeorzan.

În întrecerea juniorilor și a junioarelor, echipa masculină și cea feminină ale României au obținut medaliile de bronz, iar astăzi au câștigat meciurile din finalele meci, contra Germaniei (scor 3-1), respectiv a Franței (3-1), asigurându-și în urma acestor victorii prezența la Campionatul Mondial. Din echipa tricoloră de juniori a făcut parte și constănțeanul Cristian Pletea, care a realizat două victorii cu Germania, succesele de 2-0 și 3-1.

Sursa foto: Facebook