Fotbal Sevilla a câștigat pentru a șaptea oară trofeul Europa League, după finala cu AS Roma

Sursa foto: Facebook Sevilla FC

Ieri, 31 mai 2023, FC Sevilla și AS Roma s-au întâlnit în finala UEFA Europa League, a doua cea mai importantă competiție inter-cluburi din Europa.

În fața a peste 60.000 de spectatori prezenți pe Puskas Arena din Budapesta, conform UEFA, spaniolii antrenați Jose Luis Mendilibar s-au impus în fața romanilor lui Jose Mourinho la loviturile de la 11 metri, cu 4-1.

Meciul a început bine pentru Roma care a marcat prima prin argentinianul Paulo Dybala, în minutul 35 și echipa din capitala Italiei a intrat în avantaj la pauză.

În repriza a doua, în minutul 55, Sevilla egala prin autogolul lui Gianluca Mancini.

Scorul a rămas egal până la finalul celor 90 de minute și finala a intrat în prelungiri. După două reprize a câte 15 minute, egalitatea a persistat, astfel încât câștigătoarea s-a decis la penalty-uri.

Aici, Sevilla a avut câștig de cauză și s-a impus cu 4-1.

Marcatorii spaniolilor au fost Ocampos, Lamela, Rakitic și Montiel, ultimul tranformând penalty-ul decisiv.

De partea cealaltă, pentru Roma a înscris doar Cristante, iar Mancini și Ibanez au ratat.

În urma acestui succes, echipa lui Mendilibar și-a trecut în vitrină al șaptelea trofeu Europa League, după performanțele din 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 și 2020. De asemenea, ibericii și-au asigurat prezența în grupele Champions League pentru sezonul viitor, grație cuceririi trofeului.

Farul Constanța, campioana României 2022/2023. Festival pe litoral! (GALERIE FOTO+VIDEO)