Frontiera Tomis Constanţa a câştigat şi Campionatul Naţional de Oină pe plajă (galerie foto)

După ce, sâmbătă, Frontiera Tomis Constanţa a câştigat ediţia 2018 a Cupei României la oină (seniori), competiţia fiind găzduită, timp de două zile, de terenul Cleopatra din Complexul Sportiv constănţean „Badea Cârţan“, astăzi, formaţia de pe litoral şi-a adăugat în palmares şi trofeul Campionatului Naţional de oină pe plajă.

Organizată, pe plaja de la mamaia, de Federaţia Română de Oină, în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului, ACS Frontiera Tomis Constanţa, CS Cleopatra Mamaia, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Oină Constanţa, competiţia a reunit şase echipe, iar în finala mare Frontiera Tomis a învins cu 15-10 (10-2) Biruinţa Gherăeşti.

Medalia de bronz i-a revenit formaţiei Straja Bucureşti, învingătoare în finala mică în faţa formaţiei Energia Râmnicelu cu 14-6.

În semifinale, Frontiera a învins Straja cu 18-8, iar Biruinţa a trecut de Energia cu 16-10.

În grupa în care a evoluat formaţia constănţeană clasamentul a fost: 1. Frontiera Tomis - 6p, 2. Energia - 3p, 3. Politehnica Cluj - 0p.

Sursa foto: Facebook (Federaţia Română de Oină)