Gloria Băneasa, egal la debutul în Liga a 3-a, după ce a fost condusă cu 2-0 la pauză de Farul Constanța II

S-au disputat, astăzi, meciurile etapei întâi a sezonului 2022/2023 din Liga a 3-a.

În seria a treia, acolo unde evoluează echipele din județul Constanța, nou promovata Gloria Băneasa a primit vizita Farului Constanța II, iar partida s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Pregătiți de Sorin Rădoi și Marius Axinciuc, oaspeții au avut un avans de două goluri la pauză, în urma reușitelor lui Alexandru Mitulețu (17) și Andrei Vîlea (28) - foto, însă gazdele au revenit după pauză și au obținut un punct, grație dublei lui Valentin Găiceanu (55 și 63).

Au evoluat formațiile:

Gloria Băneasa (antrenor, Viorel Ferfelea): Șerban - Ovye, Mitroi, Mitea, Avram, Demeter, Ferfelea, Moraru, Matei, Bolojan, V. Militaru. Rezerve: Mărgărit, Emanks, Slabu, Găiceanu, Dumitrașcu, Tătar, Florică, C. Militaru.

Farul II (antrenori, Sorin Rădoi și Marius Axinciuc): Răfăilă - Mboko, Bîrzu, Dănuleasă, Lazăr - Calu (87 Cocot), Stancu, Mitulețu - Vîlea (78 Tronea), Băceanu, Pelivan. Rezerve neutilizate: Cimpoeșu - Chiper.

Au arbitrat: Claudiu Marcu (Constanța) - Alexandru Filip (Constanța), Gabriel Neagu (Călărași).

A treia formație din județul Constanța care evoluează în eșalonul trei, Gloria Albești, a evoluat pe teren propriu cu Dunărea Călărași, oaspeții impunându-se cu 2-1 (0-0).

Celelalte rezultate:

Agricola Borcea - FC Voluntari II 2-3, Recolta Gheorghe Doja - Înainte Modelu 1-2 și Afumați - CS Amara 4-1.

Clasament: 1. Afumați – 3p, 2. Voluntari II – 3p, 3. Modelu – 3p, 4. Călărași – 3p, 5. Farul II – 1p, 6. Băneasa – 1p, 7. Borcea – 0p, 8. Gheorghe Doja – 0p, 9. Albești – 0p, 10. Amara – 0p.

În etapa a doua, Farul II joacă pe teren propriu cu CA Afumați, Gloria Albești întâlnește în deplasare CS Amara, iar Gloria Băneasa joacă pe terenul lui Înainte Modelu.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Farul Constanța