Golgeterul Harry Kane a salvat Anglia la meciul de la Campionatul Mondial cu Tunisia

Al doilea meci jucat astăzi în grupa G a Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, după Belgia - Panama 3-0, a fost Tunisia - Anglia, care a și închis ziua.

Deși a deschis rapid scorul, prin golgeterul Harry Keane, în minutul 11, Anglia s-a văzut egalată în prima repriză, în minutul 35, în urma golului din penalty al lui Sassi.

Cu 1-1 s-a intrat și la pauză, iar în partea secundă timpul trecea, iar Anglia nu reușea să puncteze.

A fost nevoie de oportunismul căpitanului Kane, care a înscris în prelungiri (90+1) și și-a salvat echipa de la un nou rezultat surpriză la acest Mondial.

Tunisia (selecționer, Nabil Maaloul): Hassen (15 Ben Moustapha) - Meriah, Ben Youssef, Bronn, Maaloul - Skhiri, Badri, Sassi - Ben Yousseff, Khazri (85 Khalifa), Sliti (74 Ben Amor).

Rzerve: Mathlouthi, Ben Alouane, Haddadi, Bedoui, Khaoui, Khalil, Srarfi, Chaaleli, Naguez.

Anglia (selecționer, Gareth Southgate): Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Dele (80 Loftus-Cheek), Henderson, Lingard (90+3 Dier), Young - Sterling (68 Rashford), Kane.

Rezerve: Butland, Pope, Rose, Vardy, Welbeck, Cahill, Jones, Delph, Alexander-Arnold.

Clasament: 1. Belgia - 3p, 2. Anglia - 3p, 3. Tunisia - 0p, 4. Panama - 0p.