HC Dobrogea Sud Constanţa DivA - CSA Steaua Bucureşti DivA, meci cu 72 de goluri. Tabela, închisă la ultima fază!

• A fost o partidă foarte disputată, în care oaspeţii au obţinut remiza in extremis, marcând la ultima fază.

Meciul de handbal masculin HC Dobrogea Sud Constanţa DivA - CSA Steaua Bucureşti DivA, din etapa a opta (prima a returului) din Divizia A, seria B, a oferit 72 de goluri, confruntarea încheindu-se la egalitate, 36-36!

A fost o partidă foarte disputată, în care oaspeţii au obţinut remiza in extremis, marcând la ultima fază. „«Delfinii» au revenit după 18-19 la pauză și au pus stăpânire pe joc, reușind să se desprindă la 7 goluri, la jumătatea reprizei secunde, când Stănescu a marcat pentru 33-26. Conturile păreau încheiate, dar steliștii au refăcut gol cu gol handicapul și au obținut, in extremis, un egal la Constanța. Stănescu a marcat pentru 36-34, în minutul 58, Căpățînă a răspuns imediat, 36-35, pentru ca Agapie să înscrie la ultima fază a meciului: 36-36 scor final!“, se arată pe site-ul oficial al HCDS. Pentru echipa de pe litoral (antrenor, Enis Murtaza) au evoluat în acest meci: Preda, Chilianu, Paraschiv - Bruj 12 goluri, Stănescu 9, A.Murtaza 3, Rareș Ștefan 3, Teodor Ștefan 3 (1x7m), Teodorescu 2 (1), Picoiu 2, Mirea 1, Neculai 1, V. Olaru şi Răzmeriță.

HC Dobrogea Sud DivA se află pe locul şase în clasament, cu şapte puncte, iar miercuri, 17 noiembrie, formaţia constănţeană joacă din nou acasă, cu HC Buzău 2012 DivA (locul 7, cu 4 puncte), de la ora 16.00. Sâmbătă, 20 noiembrie, de la ora 11.00, „delfinii“ vor disputa al treilea meci într-o săptămână, în deplasare, cu CSM Alexandria DivA (locul 8, cu 3 puncte).

Cealaltă reprezentantă a judeţului Constanţa în competiţie, CS Medgidia (locul 3, cu 18 puncte), susţin următoarele două meciuri miercuri, 17 noiembrie, de la ora 14.30, în deplasare, cu CS Dinamo Bucureşti DivA (locul 5, cu 9 puncte), şi sâmbătă, pe teren propriu, de la ora 17.00, cu CSM Bucureşti DivA (locul 4, cu 15 puncte).

Sursa foto: HC Dobrogea Sud

Citeşte şi:

Handbaliştii de la CS Medgidia au condus la pauză, dar au pierdut meciul cu HC Buzău 2012 DivA