UPDATE HC Dobrogea Sud Constanţa, victorie cu CSM Bucureşti în Liga Naţională

• Echipa de pe litoral a urcat pe locul doi în clasamentul intermediar al etapei.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanţa a susţinut astăzi, la Baia Mare, meciul din etapa a 19-a a Ligii Naţionale, întâlnind, din postura de echipă clasată pe locul trei, formaţia de pe poziţia a patra, CSM Bucureşti.

Partida era extrem de importantă pentru clasarea pe podium în acest sezon, iar HCDS a reuşit să se impună, scor 24-19 (13-8).

Băieții noștri au făcut un meci excelent astăzi și au luat 3 puncte mari în lupta pentru podiumul Ligii Zimbrilor. Victoria nu a stat niciun moment sub semnul întrebării din clipa în care „delfinii” s-au desprins la 11-4, după 8 minute consecutive fără gol primit. „Tigrii” au încercat să revină, dar s-au apropiat la numai 5 goluri până la pauză, când tabela indica 13-8 pentru Nikolic & comp. Apărarea a fost cheia reușitei, iar plusul de inspirație la 9 metri a făcut diferența atunci când a fost nevoie. Komogorov, Chikovani și Ilie au punctat constant, în timp ce Iancu și apoi Vasile au închis poarta exact când ne-a fost mai greu. A fost 17-19, în minutul 40, 20-13, în minutul 47, și 22-16, în minutul 55. Susanu și Andrei au adăugat și ei goluri importante, iar Djordje Cirkovic și George Buricea le-au dat credit tinerilor Stănescu și Ștefan, care a reușit să înscrie, pe contraatac, ultimul gol al „delfinilor”. S-a terminat 24-19 și viitorul sună bine!, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Echipa de pe litoral a evoluat cu: Iancu, Vasile - Chikovani 4, Nikolic 3, Komogorov 3, Andrei 4 (4x7m), Ilie 4, Susanu 3, Rocha 2, Simovic, Ignat, Buricea, Stănescu, Ștefan 1.

Graţie acestui succes, formaţia de pe litoral a urcat pe locul doi în ierarhia intermediară a rundei, cu 45 de puncte (după 15 victorii şi trei înfrângeri în 18 confruntări), făcând schimb de poziţii cu Potaissa Turda (care are 43 de puncte şi, tot astăzi, de la ora 18.25, în direct la TVR1, întâlneşte liderul cu punctaj maxim Dinamo Bucureşti, în ultima partidă a etapei).

UPDATE:

Meciul Dinamo - Potaissa Turda s-a încheiat la egalitate, 27-27, 16-13 la pauză pentru „câinii roşii”.

Rezultatul menţine HCDS pe locul doi, top 3 arătând astfel: 1. Dinamo - 52p, 2. Dobrogea Sud - 45p, 3. Potaissa - 44p.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)