HCM, lider autoritar

Formaţia constănţeană a profitat de eşecul Reşiţei şi s-a detaşat la trei puncte de formaţia pregătită de Aihan Omer

Handbal Club Municipal Constanţa s-a distanţat în fruntea clasamentului Ligii Naţionale, după victoria obţinută miercuri seară, împotriva formaţiei Universitatea Suceava, scor 33-27, într-un meci contând pentru etapa a XVII-a.

Liderul întrecerii interne nu a avut emoţii la meciul pe care l-a disputat miercuri, la Sala Sporturilor, în faţa echipei sucevene. Constănţenii au început în forţă partida şi s-au distanţat la 6-3 după 10 minute de joc. Fără jucătorul ei de bază, Leonard Bibirig, Universitatea Suceava nu a putut reveni pe tabelă, formaţia constănţeană păstrând diferenţa de trei goluri până la finalul primei reprize. La reluare, nu a mai existat decât o singură echipă pe teren, HCM defilând în primele minute ale părţii secunde, în minutul 37, echipa pregătită de Zoran Kurtes luând un avans de opt goluri pe tabelă, scor 20-12. Avându-i pe Mihai Popescu şi Laurenţiu Toma în formă mare, gazdele au majorat avantajul la zece goluri, cu 13 minute înainte de final. Cu un ecart liniştitor, echipa constănţeană şi-a permis şi un moment de relaxare. Astfel, echipa antrenată de Petre Ghervan a izbutit să mai reducă din handicap, la acest lucru contribuind şi portarul Pralea, care a înscris din poartă în poartă. La final, scorul a fost 33-27 pentru HCM, care îşi consolidează poziţia de lider al clasamentului Ligii Naţionale, cu 28 de puncte. Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Laurenţiu Toma, autor a 10 goluri, fiind urmat de Alexandru Sabou, cu cinci reuşite, şi Mirko Popovic, cu patru. Următorul meci al constănţenilor va avea loc sâmbătă, când trupa lui Zoran Kurtes se va deplasa la Piteşti, unde va disputa partida din etapa a XVIII-a a Ligii Naţionale împotriva formaţiei locale, CS H&V, aflată pe penultimul loc, cu patru puncte. În alt meci al rundei desfăşurate miercuri, CSM Medgidia a trecut fără probleme, pe teren propriu, de CSM Oradea, scor 40-31 (19-13), şi a urcat pe locul 9, cu 15 puncte.

Reşiţa pierde un tempo

În derbiul etapei dintre Steaua Bucureşti şi UCM Reşiţa, disputat la Chiajna, formaţia bucureşteană s-a impus cu scorul de 27-25 (14-11). Conştienţi de faptul că îşi joacă ultima carte pentru a reintra în lupta pentru titlu, „militarii" au deţinut controlul pe toată durata primei părţi, întrând la cabine cu avantaj de trei goluri. După pauză însă, elevii lui Aihan Omer au revenit şi au trecut chiar la conducere, scor 17-16 (minutul 36), însă nu au avut puterea să ţină pasul cu formaţia gazdă, care în final s-a impus cu 27-25. Victoria Stelei o avantajează pe HCM Constanţa, care se distanţează la trei puncte în faţa Reşiţei. De asemenea, profitând de încă un pas greşit al Ştiinţei Bacău, Dinamo a urcat pe podium, având 24 de puncte, în timp ce Steaua ocupă poziţia a patra, cu 22 de puncte.