HCM, umilita in Slovacia

handbal_HCM.jpgÎnaintea începerii jocului, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria handbalistului Marian Cozma, ucis, săptămâna trecută, în Ungaria.

După o evoluţie neconvingătoare în ultimul meci de campionat, împotriva formaţiei CSM Medgidia, Handbal Club Municipal a jucat dezastruos şi în Slovacia, unde, şi cu ajutorul arbitrilor, Tatran Presov a tranşat, în mare parte, calificarea în sferturile Cupei Cupelor în favoarea lor.

Vicecampioana României are de recuperat în returul cu slovacii o diferenţă enormă pentru a se califica în faza următoare a competiţiei europene. Elevii lui Zoran Kurtes au ţinut pasul doar în primele minute ale întâlnirii, când scorul era 2-2. De la acest scor, pe teren a fost o singură echipă, cea a gazdelor, care a preluat iniţiativa şi s-a desprins la cinci goluri pe tabelă, scor 10-5. Împinşi de la spate de deciziile discutabile ale arbitrilor polonezi, slovacii au profitat şi de lipsa de luciditate a handbaliştilor constănţeni şi au intrat la cabine cu un avantaj liniştitor, scor 19-12. Finalul primei reprize a fost însă extrem de tensionat, după ce oaspeţii au primit trei eliminări consecutive, suporterii constănţeni au luat foc în tribune, aruncând în teren cu o sticlă de apă. Meciul a fost oprit timp de şapte minute, fiind nevoie de intervenţia forţelor de ordine pentru a calma spiritele. Pauza dintre reprize nu a fost un sfetnic bun pentru formaţia de pe litoral, pentru că, la reluarea meciului, gazdele şi-au păstrat un avantaj constant pe tabelă. În plus, brigada poloneză de arbitri şi-a continuat recitalul, lăsând formaţia oaspete în inferioritate pe aproape toată durata partidei. HCM a evoluat din nou în patru jucători de câmp, doar Ionuţ Rudi Stănescu reuşind să mai limiteze proporţiile dezastrului. Un alt moment care poate deveni decisiv în retur s-a petrecut în ultimul minut de joc. Constănţenii beneficiază de o lovitură de la 7 metri, la scorul de 32-25, pe care însă Sabou o ratează. Pe contraatac, gazdele mai adaugă un gol la diferenţa de pe tabelă şi HCM va avea de recuperat un handicap de opt goluri. Astfel, doar un joc perfect în returul programat duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor, ar mai putea produce miracolul pentru HCM Constanţa. Cei mai buni marcatori ai jocului pentru formaţia pregătită de Zoran Kurtes şi Eden Hairi au fost Toma şi Adzic, câte 5 goluri, Pavlovic (4), Csepreghi, Sabou, Băiceanu şi Timuszin Schuch (câte două reuşite), Mureşan, Sadoveac şi Buricea (1). În cadrul aceleiaşi competiţii Steaua MFA Bucureşti a fost învinsă, sâmbătă, la Buzău, de spaniolii de la Pevafersa Valladolid, cu scorul de 33-27 (15-10). După acest rezultat, campioana este cu un pas în afara cupelor europene, fiind greu de crezut că vor anula handicapul de şase goluri, în returul de pe terenul ibericilor, programat sâmbătă, 21 februarie.