HCM, vicecampioana Romaniei

Formatia constanteana a terminat sezonul pe locul 2 si va participa in acest an in Cupa EHF

Handbal Club Municipal s-a impus duminica, in fata propriilor suporteri, cu scorul de 35-28 (16-14), impotriva formatiei Bucovina Suceava, meci contand pentru ultima etapa a Ligii Nationale de handbal masculin. Formatia pregatita de Vasile Stinga si Eden Hairi a incheiat sezonul 2007-2008 al Ligii Nationale cu o victorie pe teren propriu impotriva Bucovinei Suceava si s-a clasat pe locul secund in clasament la 6 puncte de campioana Steaua. Meciul a debutat cu un echilibru perfect intre cele doua echipe, pana in minutul 13 cand HCM Constanta s-a desprins repede la patru goluri diferenta, scor 8-4, desprindere datorata si unor interventii foarte bune ale portarului Ionut Stanescu. Pe fondul unei relaxari a constantenilor, sucevenii au revenit si au egalat scorul in minutul 25 (13-13). HCM a revenit, insa, repede in joc si si-au asigurat la pauza un handicap de doua goluri, scor 16-14. Dupa pauza, handbalistii constanteni au reusit sa-i tina la distanta pe cei de la Bucovina Suceava, mentinand o medie de 4-5 goluri diferenta pe intreg parcursul celei de-a doua jumatati a intalnirii. O zvacnire de final a vicecampioanei a marit avantajul la 7 goluri, jucatorii constanteni chiar permitandu-si sa evolueze la spectacol prin golgheterul HCM-ului, Laurentiu Toma, care a executat perfect o "aeriana" in ultimele momente ale partidei. La final, echipa constanteana se impune cu scorul de 35-28 si incheie sezonul pe pozitia a doua in clasamentul Ligii Nationale de handbal masculin. Cei mai buni marcatori pentru constanteni au fost Toma (11 goluri), Nadoveza (7 goluri), Timofte si Timuszin (cate 4 goluri). Dupa incheierea partidei a avut loc festivitatea de premiere a echipei constantene, jucatorii si cei din staff-ul tehnic primind din partea Federatiei Romane de Handbal trofeul de vicecampioana si medaliile de argint.

CSM, calificata in Cupa Romaniei

Formatia pregatita de Ion Craciun, CSM Medgidia a reusit sa urce pe pozitia a opta, ultima care asigura participarea in Cupa Romaniei, dupa victoria la limita din deplasare impotriva echipei Uztel Ploiesti, cu scorul de 29-28 (14-14). Handbalistii CSM-ului au profitat astfel de egalul lui Dinamo din ultima etapa disputata in devans cu UCM Resita, scor 33-33, si i-a depasit pe bucuresteni in clasament datorita rezultatelor din meciurile directe. In celelalte intalniri din cadrul ultimei etape s-au inregistrat urmatoarele rezultate: UCM Resita - Dinamo Bucuresti 33-33 (18-16), Romvag Caracal - Poli Izometal Timisoara 17-23 (8-11), Stiinta Municipal Bacau - Steaua MFA Bucuresti 30-35 (9-19), HC Odorhei - HC Minaur Baia Mare 28-27 (14-11), CSM Oradea - Energia Pandurii Tg. Jiu 25-21 (14-11).

Scris de: {autor}Paul SERBAN {/autor}