Hirici, "fata de aur" din Germania

Cristina Hirici a obtinut medalia de aur in proba a simplu la turneul de tenis de masa de la Seligenstadt, Germania, dupa o finala exclusiv romaneasca cu Camelia Postoaca. Sportiva legitimata la LPS Nicolae Rotaru - CS Farul a invins-o pe conationala sa cu 4-2 la seturi (11-2, 14-12, 6-11, 5-11, 11-7, 11-6). Medaliata cu argint la proba pe echipe si obtinand un aur la dublu, alaturi de cealalta constanteanca, Anamaria Sebe, Hirici a fost numita de intr-un articol de pe site-ul oficial al turneului, "Fata de aur a turneului de la Seligenstadt". In ceea ce priveste proba de dublu, cele doua constantence au trecut fara prea mari probleme in semifinalele competitiei de cuplul din Cehia format din Hana Matelova si Aneta Kucerova in patru seturi (9-11, 11-5, 11-9, 11-7). In finala cuplul Hirici/Sebe au intalnit alta pereche romaneasca, Andreea Dospina si Mihaela Dospina pe care le-au invins dupa o partida extrem de disputata. Cele doua surori au condus dupa primele trei seturi cu 2-1, insa sportivele de la LPS Nicolae Rotaru - CS Farul au revenit adjudecandu-si usor ultimele doua seturi. Forma excelenta de la acest turneu a celei mai tinere componente a lotului national de junioare reprezinta o continuare a rezultatelor foarte bune obtinute la precedentele Campionate Mondiale de la Palo Alto unde a avut un rol esential la calificarea echipei Romaniei in finala competitiei, Cristina Hirici aducand punctul decisiv in semifinala contra Poloniei invingand-o pe Natalie Bak.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}

UPDATE HC Dobrogea Sud merge mai departe în Cupa României. CS Medgidia, învinsă de campioana Dinamo

17 Oct 2018 627

Adrian Florin Preda şi Alexandra Gheorghe, medaliaţi cu argint la Europenele de cadeţi

17 Oct 2018 210

UPDATE. Au cucerit aur şi argint! Doi boxeri de la CS Farul Constanţa, în finala Campionatului Naţional (galerie foto)

12 Oct 2018 806

„Micul Bonjasky“ de la Keru Kento Constanţa Mădălin Crăciunică a câştigat centura la gala APP Fighting Promotion (galerie foto)

10 Oct 2018 2140

Meci la Ovidiu. Intrare liberă FC Viitorul Under-19, campioana României, debutează astăzi în Youth League

02 Oct 2018 592

Gică Hagi şi Ciprian Marica, alături de participanţii la etapa finală, de la Constanţa, a campionatului MAI la minifotbal (galerie foto)

01 Oct 2018 1307

Andrei Muntean locul 7 în finala de la inele, la Cupa Mondială Challenge de la Paris

30 Sep 2018 336

Irina Begu şi Raluca Olaru, învinse în cadrul turneului WTA de la Taşkent

29 Sep 2018 385

Sâmbătă, baschetbalistele de la Phoenix - Știința întâlnesc U Cluj la Constanța în Cupa României

29 Sep 2018 550

Intrarea liberă la meciul de Youth League FC Viitorul - Dinamo Zagreb

27 Sep 2018 569

FC Viitorul debutează astăzi în Cupa României. Gică Hagi a lăsat acasă mai mulţi jucători de bază (galerie foto)

26 Sep 2018 770

HC Dobrogea Sud Constanţa şi CS Medgidia şi-au aflat adversarele din „16“-imile Cupei României

25 Sep 2018 1122

Kinder Constanţa a câştigat turneul internaţional de la Bansko. Plus un loc doi şi trei premii individuale (galerie foto)

21 Sep 2018 1290

S-a încheiat Campionatul de Oină al Ministerului Afacerilor Interne. Ce loc a ocupat Frontiera Constanţa (galerie foto)

20 Sep 2018 880

FC Viitorul îşi află astăzi adversara din „16“-imile Cupei României

18 Sep 2018 459

CS Victoria Cumpăna, vicecampioană naţională la mini-rugby (galerie foto)

04 Sep 2018 1291

Frontiera Tomis Constanţa, pe locul doi la Cupa Centenarului la oină (galerie foto)

27 Aug 2018 604

Horia Tecău și Jean Julien Rojer, învingători în finala turneului ATP de la Winston-Salem (Carolina de Nord)

25 Aug 2018 390

Cine sunt cei doi candidați de la Constanța înscriși la selecția organizată de Ministerul Justiției pentru funcția de procuror-șef al DNA (documente)

25 Aug 2018 1001

Tecău şi Rojer, în finala probei de dublu de la Winstom-Salem

24 Aug 2018 352

Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu“ Medgidia pe locul I. Iată la ce competiţie

21 Aug 2018 1523

Şi-a mărit avansul faţă de Caroline Wozniacki Simona Halep, a 42-a săptămână ca număr 1 mondial

21 Aug 2018 593

Simona Halep, anunţ de ultimă oră. Nu va participa la turneul de la New Haven

20 Aug 2018 621

HC Dobrogea Sud Constanţa, înfrângere în finala turneului de la Struga

20 Aug 2018 1013

Simona Halep, învinsă în trei seturi în finala de la Cincinnati, după ce constănțeanca a câștigat lejer primul set!

19 Aug 2018 909

UPDATE Astăzi, se joacă HC Dobrogea Sud - Celje Pivovarna Lasko, finala turneului de la Struga (galerie foto)

19 Aug 2018 1025

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Cincinnati. Joacă pentru titlu diseară

19 Aug 2018 6426

Și Horia Tecău a acces în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati

17 Aug 2018 737

Mesaj dur transmis de Simona Halep românilor prezenți la finala de la Montreal. Ce a spus sportiva din Constanța

13 Aug 2018 1117

Simona Halep a câștigat turneul de la Montreal, după ce a învins-o pe Sloane Stephens în trei seturi!

12 Aug 2018 555

UPDATE. Simona Halep, finalistă a turneului de la Montreal. Pe cine va întâlni în ultimul act

11 Aug 2018 1219

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Montreal. A învins-o în două seturi pe Venus Williams

10 Aug 2018 1012

Constanţa. Peste 70 de participanţi, la proiectul pilot ” Tineri împotriva corupției - Gândesc, Vorbesc și Acționez Pro-Integritate”