Horia Tecău și Jean Julien Rojer au ratat calificarea în semifinalele probei masculine de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon

Tenismenul din Constanța, Horia Tecău şi partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer au fost învinși de cuplul columbian Juan Sebastian Cabal/Robert Farah cu scorul de 6-4, 3-6, 6-7 (8-10), 6-4, 11-9, marţi seara, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, informează Agerpres.ro

Tecău şi Rojer, capi de serie numărul cinci şi campioni în 2015, s-au înclinat după un meci maraton de patru ore şi 32 de minute. Tecău şi partenerul său au avut 18 mingi de break, dar au fructificat decât una, ratând nu mai puţin de cinci mingi de meci în setul cinci. Columbienii, favoriţii numărul doi, vor juca a doua semifinală consecutivă de Mare Şlem, după cea de la Roland Garros.

Sud-americanii au reuşit marţi 21 de aşi, faţă de 5 ai învinşilor, au făcut 5 duble greşeli (11 pentru Tecău şi Rojer), fructificând 3 din cele 12 mingi de break create.

Tecău şi Rojer vor primi pentru participare un cec de 67.000 de lire sterline şi 360 de puncte ATP la dublu.