În ciuda problemelor de la club, Callatis 2012 a câştigat în deplasare

Nou-promovata în Liga a III-a de fotbal ACS Callatis 2012 Mangalia a reuşit ieri un rezultat surprinzător în etapa a 11-a a campionatului, câştigând cu 3-2 (2-1) meciul din deplasare cu Rapid Feteşti. Victoria a venit în condiţiile în care, neplătiţi de mai multe luni, jucătorii formaţiei oaspete nu s-au antrenat deloc nici în această săptămână şi au efectuat deplasarea la meci în ziua partidei, cu maşinile personale. În plus, asupra viitorului clubului a planat incertitudinea. La Feteşti, Callatis 2012 a fost condusă de pe banca tehnică de Bănică Oprea, cel care a revenit la echipă după ce a primit asigurări că situaţia se va reglementa mâine, când Primăria Mangalia ar urma să preia clubul de la actualii investitori. „În ciuda problemelor cu care ne confruntăm, am făcut un joc bun. Este adevărat însă că am întâlnit şi un adversar modest. Pe lângă cele trei reuşite, am mai ratat trei-patru situaţii clare de gol”, a declarat Bănică Oprea.

Marcatorii lui Callatis 2012 au fost Doicaru (min. 3), Soldat (min. 38) şi Erdinci Cogali (min. 58). Oaspeţii au condus cu 1-0, 2-1 şi 3-1, Rapid punctând pentru 3-2 în minutul 90. Echipa de start a lui Callatis 2012 a fost: Drumen - Soldat, Blăniţă, L. Florea, Eracai - D. Prodan, Erdinci Cogali - Calagi, P. Anghel, Enis Cogali - Doicaru. Au mai intrat pe teren V. Şicu (la pauză), Asmi (în minutul 70), Vărzaru (în minutul 85) şi Cioinac (în minutul 89). Celelalte rezultate ale etapei: Oţelul II - CS Ştefăneşti 2-0, Dunărea Călăraşi - Conpet Cireşu 2-0, CS Afumaţi - Gloria Popeşti Leordeni 0-0, FC Voluntari - Sporting Lieşti 5-0, Viitorul Axintele - Progresul Cernica 1-1. Clasament: 1. Voluntari - 27p, 2. Dunărea Călăraşi - 24p, 3. Ştefăneşti - 23p, 4. Axintele - 19p, 5. Popeşti Leordeni - 18p, 6. Afumaţi - 17p, 7. Oţelul II - 13p, 8. Callatis 2012 - 13p, 9. Cernica - 12p, 10. Cireşu - 9p, 11. Lieşti - 7p, 12. Feteşti - 4p. În etapa viitoare, Callatis 2012 va juca tot în deplasare, întâlnind pe 8 noiembrie, de la ora 14, CS Afumaţi.