În Liga Elitelor Under-19, FC Viitorul a învins Sepsi Sf. Gheorghe cu 12-0

• S-a disputat o nouă etapă în Liga Elitelor Under-19 și Under-17.
  • Echipele FC Viitorul au câștigat cu scoruri mari și se află pe locul doi în clasament.
  • Robert Mustacă a marcat de trei ori în partide de la Under-19.

Echipele FC Viitorul care evoluează în Liga Elitelor au înregistrat victorii zdrobitoare în etapa a șaptea a întrecerii, în care au întâlnit pe teren propriu Sepsi Sf. Gheorghe.

În Campionatul Under-19 (rezervat fotbaliștilor născuți după 1 ianuarie 2002), echipa de pe litoral s-a impus cu 12-0 (Roberto Mălăele 5, 12, Robert Mustacă 6, 11, 54, Alexandru Crivac 20, Darius Grosu 29, Alexi Pitu 30, Alexandru Mitulețu 49, Dan Sîrbu 60, 80, Darius Oroian 84). Celelalte rezultate ale rundei au fost: Kids Tâmpa Brașov - FC Botoșani 0-6, FCSB - Sport Team București 1-3, Petrolul Ploiești - LPS Buzău 3-2, Academica Clinceni - Concordia Chiajna 1-3, Dinamo București - FC Voluntari 1-1. Restanțe: din etapa a 4-a - Concordia Chiajna - FC Viitorul 0-2 (Gabriel Dănuleasa 34, Alexi Pitu 38); din etapa a 5-a - Sepsi Sf. Gheorghe - FC Botoșani 1-1.

În clasament, FC Viitorul se află pe locul doi, cu 15 puncte în șase meciuri, la egalitate cu liderul clasamentului, FCSB, care are avantajul că a înscris mai multe goluri (27-8 față de 23-4), golaverajul fiind +19 la ambele echipe. În cele șase partide disputate, FC Viitorul are cinci victorii și o înfrângere.

Nouă goluri marcate la competiția Under-17

În Liga Elitelor Under-17, în car evoluează fotbaliști născuți după 1 ianuarie 2004, FC Viitorul a trecut de Sepsi Sf. Gheorghe cu 7-2 (Denis Bujor 26, 57 - din penalty, Adrian Caragea 38, 40, Enes Sali 48, Ianis Malama 60, Claudiu Pleșa 65 / Balasz Tosa 78 - din penalty, David Maftei 82 - autogol). În celelalte partide din etapă s-au înregistrat rezultatele: Kids Tâmpa Brașov - FC Botoșani 6-2, FCSB - Sport Team București 7-1, Petrolul Ploiești - LPS Buzău 3-0, Academica Clinceni - Concordia Chiajna 2-1, Dinamo București - FC Voluntari 2-2. Restanțe: din etapa a 4-a - Concordia Chiajna - FC Viitorul 0-3 (Adrian Caragea 22, Adrian Mazilu 44, Mario Stancu 64 - din penalty); din etapa a 5-a - Sepsi Sf. Gheorghe - FC Botoșani 1-0.

FC Viitorul este a doua în clasament, cu 16 puncte în șase partide, după cinci victorii și un egal, golaveraj 22-8. Ierarhia este condusă de FCSB, cu 18 puncte în șase partide.

Sursa foto: Academia Hagi