În zece jucători, Axiopolis Cernavodă a deschis scorul în deplasare, cu CS Tunari, și a fost egalată pe final

Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă a debutat cu un egal în deplasare, 1-1 cu CS Tunari, astăzi, la debutul în ediția 2018/2019 a Ligii a 3-a, seria secundă.

Rezultatul este cu atât mai prețios pentru oaspeți cu cât aceștia au jucat din minutul 18 în zece jucători, după ce Fotescu a fost eliminat cu roșu direct. În minutul 46, Gabriel Lazăr a punctat pentru 0-1, iar cei de la CS Tunari au egalat în minutul 76, prin Valeriu Rogojan.

După ce am rămas în inferioritate numerică, gazdele au dominat, iar noi ne-am apărat și am mizat mai mult pe cartea contraatacului. Am reușit să și marcăm, iar avantajul nostru a ținut până cu 14 minute în înainte de final, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) a jucat cu: Puia - Acasandrei, Zaharia, Lazăr, Andrescu - Coconașu (80 Crețu), Anton (88 Crânganu) - Beșleagă, Bolat (88 G. Rusu), M. Hristu (46 L. Gheorghe) - Fotescu. Rezerve neutilizate: Moise, Șerban și Vieru.

În etapa viitoare, Axiopolis va juca pe teren propriu cu Unirea Slobozia.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Ștefan Negrea