Încă o echipă eliminată după două meciuri de la Campionatul Mondial din Qatar. Derby-ul Spania - Germania, încheiat nedecis

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.
  • Canada a deschis scorul în minutul 2 în partida contra Croației, însă la final a cedat la scor.

Canada este cea de-a doua echipă eliminată de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar, după disputarea a două partide.

În grupa F, Canada a cedat la scor, 1-4, în fața Croației și nu mai are nicio șansă de a ocupa unul dintre primele două locuri, care asigură calificarea în optimi. Canadienii au condus cu 1-0, după un gol marcat încă din minutul 2 (Davies), dar apoi croații au revenit și s-au impus fără probleme, prin reușitele lui Kramaric (36, 70), Livaja (44) și Mejer (90+4).

În celălalt meci din etapa a doua, o surpriză, Belgia a fost învinsă cu 2-0 de Maroc (goluri Sabiri 73 și Aboukhlal 90). Cu patru puncte, Maroc ocupă locul doi în grupă înaintea meciurilor decisive, iar în ultima rundă întâlnește Canada, fiind astfel favorită la calificare, pe care o atinge și cu o remiză.

Clasamentul după două runde este următorul: 1. Croația – 4p (4-1), 2. Maroc – 4p (2-0), 3. Belgia – 3p (1-2), 4. Canada – 0p (1-5).

Vezi cotele Superbet ale echipelor de la Mondial şi alege-ţi favorita!

În ultima etapă, joi, 1 decembrie, se joacă meciurile:

ora 17:00: Canada - Maroc, TVR 2, stadion Al Thumama (grupa F)
ora 17:00: Croația - Belgia, TVR 1, stadion Ahmad Bin Ali (grupa F).

În grupa E, etapa a doua le-a adus față în față pe Spania și Germania, „panzerele“ venind după șocul cu Japonia (1-2), iar spaniolii după scorul-fluviu cu Costa Rica (7-0). Întâlnirea dintre cele două puteri s-a încheiat la egalitate, 1-1, după ce Spania a deschis scorul. Golurile au fost marcate de doi jucători intrați pe parcurs pe teren, Morata (62), respectiv Fullkrug (83).

În cealaltă confruntare, Costa Rica a învins-o surprinzător pe Japonia, scor 1-0 (K. Fuller 81), și a obținut primele trei puncte la Campionatul Mondial. După două etape, clasamentul arată astfel: 1. Spania – 4p, 2. Japonia – 3p (2-2), 3. Costa Rica – 3p (1-7), 4. Germania – 1p (2-3).

Intră în SuperSocial, singura rețea socială dedicată pariorilor din România, și găsește-ți inspirația!

Joi, 1 decembrie, se joacă ultimele meciuri din grupă:

ora 21:00: Costa Rica - Germania, TVR 1, stadion Al Bayt (grupa E)
ora 21:00: Japonia - Spania, TVR 2, stadion Khalifa International (grupa E)

Ca să treacă de grupă, Spania are nevoie de un egal cu Japonia, dar, cu un rezultat favorabil în disputa Costa Rica – Germania, ar putea atinge optimile și cu un eșec în disputa cu Japonia. Chiar dacă e ultima în grupă, Germania are în continuare șanse la ieșirea din grupă. Trebuie să câștige partida cu Costa Rica (la cel puțin două goluri diferență), iar Spania nu trebuie să piardă cu Japonia.

Descoperă cea mai bună ofertă de pariuri la Superbet!

Luni, 28 noiembrie, la Campionatul Mondial se joacă partidele:

ora 12:00: Camerun - Serbia, TVR 1, stadion Al Janoub (grupa G)
ora 18:00: Brazilia - Elveția, TVR 1, stadion 974 (grupa G)
ora 15:00: Coreea de Sud - Ghana, TVR 1, stadion Education City (grupa H)
ora 21:00: Portugalia - Uruguay, TVR 1, stadion Lusail (grupa H).

Arbitrul român Istvan Kovacs a primit a cincea delegare la Campionatul Mondial, niciuna însă la centru până acum, toate fiind ca arbitru de rezervă. Ultima partidă la care va oficia arbitrul de 38 de ani, ca rezervă, este Ecuador – Senegal, programat marți, de la ora 17.00, meci decisiv în grupa A. Istvan Kovacs a mai fost în brigadă la partidele: Qatar – Ecuador 0-2, Uguruay – Coreea de Sud 0-0, Argentina – Mexic 2-0 și Spania – Germania 1-1.

PRECIZĂRI

Kylian Mbappe duce Franța în optimile Campionatului Mondial din Qatar. Messi poartă și el spre victorie Argentina (GALERIE FOTO)