UPDATE Înotătorul Robert Glinţă, locul al cincilea în finala probei de 50 m spate la Campionatele Mondiale

Robert Glinţă , foto: Facebook/ Robert GlinţăÎnotătorul român Robert Glinţă a ocupat locul al cincilea în finala probei de 50 m spate din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie, desfăşurată sâmbătă la Budapesta.

Glinţă (25 ani), legitimat la CS Dinamo, a fost cronometrat în 24 sec 57/100, la egalitate cu grecul Apostolos Christou.

Medalia de aur a revenit unui reprezentant al Statelor Unite, Justin Ress, în 24 sec 14/100.

România a cucerit două medalii de aur la Mondialele de la Budapesta, ambele prin tânărul David Popovici (17 ani), un alt reprezentant al CS Dinamo, care s-a impus la 100 m liber şi 200 m liber.

Înotătorii David Popovici şi Robert Glinţă revin duminică în ţară din capitala Ungariei (Salonul Oficial al Aeroportului Internaţional ''Henri Coandă'' - Otopeni, ora 21:05).

UPDATE:

Inițial, câștigătorul a fost descalificat, iar toți înotătorii au urcat câte un loc, Glință ajungând astfel pe patru. După ce decizia de descalificare a fost contestată, organizatorii au revenit și i-au redat titlul americanului Justin Ress, astfel că Glință a revenit pe poziția a cincea.