Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală la Hobart

Irina Begu, locul 76 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Hobart, scrie digi24.ro.

Ea a învins-o, în manşa secundă, cu scorul de 4-6, 6-7 (2), 6-2, pe rusoaica Anna Blinkova, locul 96 WTA, venită din calificări, potrivit News.ro.

Partida a durat două ore şi 37 de minute, românca revenind de la scorul de 4-6, 2-5.

În faza următoare, Irina Begu va evolua cu Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 77 WTA, care a eliminat-o, în optimi, cu 6-3, 6-2, pe Alison Van Uytvanck din Belgia, locul 51 WTA şi cap de serie numărul 8.

Calificarea în sferturi este recompensată în Tasmania cu un premiu de 6.175 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.