La fluierul de final, s-au prăbuşit pe gazon FC Farul, în lacrimi după meciul cu ACS Berceni

„Marinarii” au încheiat turul Ligii a 2-a cu un egal pe teren propriu contra unei candidate la promovare. Gazdele meritau însă victoria, pe care au ratat-o la ultima fază a meciului

Rezultatul meciului de sâmbătă, de la Constanţa, dintre FC Farul şi ACS Berceni, din etapa a 13-a a Ligii a 2-a, 0-0, a fost unul nedrept pentru formaţia gazdă, care a condus ostilităţile şi a ratat mai multe ocazii decât adversara sa. Două dintre situaţii au fost imense, în ultima secundă de joc tânărul Georgian Butoi irosind şansa de a deveni eroul Farului din acest meci.

„Marinarii” n-au avut complexe în faţa echipei aflate pe locul doi în clasament înaintea etapei, formaţie care trage la promovare şi care pierduse un singur meci dintre cele zece jucate. Drept rezultat, elevii lui Ion Răuţă au dominat meciul şi şi-au creat mai multe ocazii decât ACS Berceni, însă nu au fructificat niciuna. Oaspeţii au avut o singură situaţie mai acătării (V. Ştefan 79), iar în minutul 42 Pădureţu nu a profitat în careul Farului de o nesincronizare în defensiva constănţeană. De cealaltă parte, „marinarii” au fost mult mai periculoşi, dar Igiroşanu (37), I. Florea (49), Silvăşan (50), Mansur (73) şi N. Creţu (76) au ratat de fiecare dată ţinta. A venit însă minutul 85, când Nicu Creţu a tras de la 16 m, mingea a lovit bara şi se părea că va intra în poartă, dar portarul Meilă a avut noroc cu carul, iar scorul s-a menţinut 0-0. Imediat, ACS Berceni a rămas în zece oameni, după ce Pădureţu a văzut roşu (pentru două galbene). Farul a sperat până la final, iar în ultimul minut de prelungiri, al treilea, Georgian Butoi a ratat o ocazie rarisimă din faţa porţii, trimiţând peste. Meciul s-a încheiat la egalitate, iar jucătorii Farului s-au prăbuşit pe gazon. Cel mai afectat a fost Butoi, care a plâns minute în şir, fiind însă încurajat de echipă şi de galerie, care i-a scandat numele. FC Farul (antrenor, Ion Răuţă) a jucat cu: Vl. Neagu - Băjan, Buzea (cpt.), Bumbac, Mansur - Ivanovici (81 Niţescu), I. Florea, N. Creţu, Bolat - Igiroşanu (55 Butoi), Silvăşan. Echipa lui ACS Berceni (antrenor, Marin Dragnea) a fost: Meilă - E. Nicu (cpt.), Fâşie, C. Sandu, Pazon - Feraru (64 Trestenicu), Ghinea, V. Ştefan, A. Pătraşcu - Pădureţu - A. Nistor (46 Voican; 90+2 T. Fatai). În urma acestui egal, Farul rămâne tot în afara locurilor de play-off, pe locul şapte, la egalitate de puncte însă cu Gloria Buzău, ocupanta poziţiei a şasea.

„Am dominat jocul aproape total”

După meci, antrenorul Ion Răuţă a declarat că „marinarii” meritau să câştige. „Ne-am creat mai multe ocazii decât ACS Berceni, care, deşi e la vârful clasamentului, nu ne-a fost cu nimic superioară. Am dominat aproape total jocul, însă din nou nu am avut concentrare la finalizare. Îmbucurător este însă că, faţă de ultimele două partide, atitudinea băieţilor s-a schimbat. Au avut o evoluţie mai bună ca posesie şi construcţie, au făcut presing şi au dus multe mingi la careu. Am avut însă şi ghinion. Suferim în atac, unde resimţim lipsa unui al doilea vârf de valoare pentru careu. Igiroşanu şi Butoi sunt promiţători şi îi aşteptăm să crească, dar, deocamdată, lipsa de experienţă îi face să şi rateze, cum s-a întâmplat şi la acea fază din prelungiri. Ca o analiză la finele turului de campionat, meritam mai multe puncte după jocul etalat”, a arătat Ion Răuţă. „După părerea mea, rezultatul de egalitate este echitabil. Puteam pierde la ultima fază, dar era nedrept dacă se întâmpla aşa”, a spus secundul lui ACS Berceni, Bogdan Aldea.

Probleme de lot pentru meciul cu Gloria Buzău

În celelalte partide jucate sâmbătă, în seria Farului, s-au înregistrat rezultatele: CSMS Iaşi - Gloria Buzău 3-1 (Herghelegiu 2, Dedu 29, Onofraş 55 / Drăguţ 85), FC Clinceni - Unirea Tărlungeni 2-0 (Pălimaru 59, I. Roşu 68), CF Brăila - SC Bacău 1-2 (Ciocâlteu 48 / Predoiu 65, B. Rusu 82), Rapid Bucureşti - Dunărea Galaţi 1-0 (Lukanovic 65). Unirea Slobozia şi Rapid CFR Suceava au avut rundă liberă. Clasament: 1. Clinceni - 24p, 2. Iaşi - 22p, 3. Berceni - 22p, 4. Rapid - 22p, 5. Slobozia - 19p, 6. Buzău - 15p (14-11), 7. Farul - 15p (8-11), 8. Bacău - 11p, 9. Tărlungeni - 9p, 10. Brăila - 8p, 11. Suceava - 8p, 12. Galaţi - 3p. În etapa viitoare, Farul joacă tot la Constanţa, sâmbătă, 16 noiembrie, cu Gloria Buzău, pe care speră să o învingă şi să o depăşească în clasament, pentru a reintra în play-off. Meci foarte important aşadar pentru Farul, care nu va putea folosi însă doi dintre oamenii de bază, Cristian Silvăşan şi Constantin Bumbac, ambii suspendaţi în urma cartonaşelor galbene primite cu ACS Berceni.