Liga Elitelor FC Viitorul, victorii spectaculoase în derby-urile cu FCSB. Au întors scorul!

• La U-19, Viitorul s-a impus cu 2-1, în timp ce la U-17 constănțenii și-au adjudecat victoria cu 3-2.

Echipele Under-19 și U17 ale centrului de copii și juniori al Academiei Hagi au susținut derby-urile cu FCSB din Liga Elitelor, contând pentru etapa a 21-a.

Cum ambele formaţii (aflate pe primele două locuri din clasament) erau deja calificate în semifinalele Ligii Elitelor (atât la U-19, cât și la U-17), au rezultat confruntări extrem de spectaculoase, la capătul cărora constănțenii au avut câștig de cauză, după ce au răsturnat de fiecare dată rezultatul! La U-19, Viitorul s-a impus cu 2-1 (după ce a fost condusă cu 1-0), în timp ce la U-17 constănțenii au câştigat cu 3-2 (după ce, în minutul 75, FCSB era în avantaj cu 2-1).

FCSB U19 - FC Viitorul U19 1-2 (1-1)

Au marcat: Andreas Chirițoiu 13 / Alexi Pitu 30, 80

Au evoluat pentru FC Viitorul U19 (antrenor Nicolae Roșca): Trandafir - Grosu, Bîrzu, Sîrbu, Mitulețu - Voicu, Popescu (69 Onuț), Radaslavescu (85 Iorga) - Mustacă (69 Tănasă), Andronache (78 Cojocaru), Pitu (85 Vîlea).

În clasament, FC Viitorul se află pe primul loc, cu 60 de puncte, după 20 de victorii şi un eşec în 21 de partide, golaveraj 98-9. Vicelidera FCSB a acumulat până acum 48 de puncte.

FCSB U17 - FC Viitorul U17 2-3 (0-1)

Au marcat: Radu Cireșoiu 66, Andrei Vătui 71 / Ianis Malama 34, 78, Ștefan Duțu 75

Au evoluat pentru FC Viitorul U17 (antrenor Ionuț Mihu): Dincă (65 Răfăilă) - Maftei, Osman, Duțu, Curea - Neicu (72 Borza), Martinovic, Malama - Bujor (75 Stancu), Băceanu (75 Cocoș), Pleșa (72 Știubea).

Pe locul întâi în ierarhie se află FCSB, cu 57 de puncte, în timp ce FC Viitorul o urmează cu 52 de puncte (17 victorii, un egal, trei eşecuri, golaveraj 80-17).

În secţiunea Galerie Foto găsiţi mai multe imagini de la cele două partide. Sursa foto: Academia Hagi

Citeşte şi:

Liga Elitelor
FC Viitorul U-17, victorie cu 6-0 în restanţă. La Under-19, echipa constănţeană e lider detaşat