Imagini de la eveniment Victorie mare! FC Viitorul a câștigat Cupa României, învingând Astra Giurgiu după prelungiri! (galerie foto + video)

Stadionul „Ilie Oană“ din Ploiești găzduiește, în această seară, de la ora 20.00, finala Cupei României, dintre FC Viitorul și Astra Giurgiu.

FC Viitorul s-a calificat în premieră în ultimul act al competiției, în vreme ce Astra a mai disputat două finale până acum, câștigând una, în 2014.

Echipa de pe litoral este calificată în cupele europene, grație clasării pe locul trei în Liga 1, în vreme ce Astra prinde Europa League doar dacă va triumfa în Cupă.

După marea realizare a câștigării campionatului, în 2017, FC Viitorul poate obține un nou succes deosebit, la yece ani de la înființaera clubului.

Echipele de start:

FC Viitorul (manager tehnic, Gică Hagi): Cojocaru - Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer - Houri, T. Băluță, Vână - I. Hagi (cpt.) - Drăguș, Rivaldinho.

Rezerve: Tordai - Vl. Achim, Ciobanu, G. Ganea, Eric, Calcan, Artean.

Astra (antrenor, Costel Enache): Lazar - Butean, Cestor, Bejan, Radunovic - Mrzljak (cpt.), R. Pires - R. Moise, Llullaku, V. Gheorghe - Alibec.

Rezerve: M. Santos - N. Roșu, Erico, Begue, Vahid Hambo, Bicean, Balaure.

UPDATE 26:

Jucătorul finalei a fost ales Virgil Ghiță, de la FC Viitorul, care a înscris golul egalizator, iar apoi a avut o intervenție excelentă, respingând o minge de pe linia porții și menținând scorul de 2-1 pentru echipa sa. Ghiță a fost premiat de directorul tehnic al Federației Române de Fotbal, Mihai Stoichiță.

UPDATE 25:

Meciul s-a încheiat, Viitorul a câștigat Cupa României!

UPDATE 24:

Mare ocazie de egalare a Astrei, în minutul 115, însă Virgil Ghiță scoate de pe linia porții! Cu ultimele puteri, Astra forțează egalarea, pentru a duce meciul la loviturile de departajare. Finalul e superb, se joacă cu garda jos. Calcan este faultat în careu de Cestor, dar Viitorul nu primește penalty!

UPDATE 23:

A început a doua repriză de prelungiri.

UPDATE 22:

S-a încheiat prima repriză de prelungiri, FC Viitorul conduce cu 2-1. E aproape de câștigarea Cupei României!

UPDATE 21:

Eric marchează pentru 2-1  în minutul 105. Viitorul e în avantaj, 2-1, și în superioritate numerică! Astra face și a patra modificare, Hambo în locul lui Bejan.

UPDATE 20:

Atmosfera este foarte frumoasă pe stadion. Spectatorii fac valuri în tribune. Pe finalul primei reprize de prelungiri, Astra are o ocazie bună, portarul Tordai acordă corner.

UPDATE 19:

A patra schimbare la FC Viitorul (cea din prelungiri), Achim în locul lui Houri, în minutul 93.

UPDATE 18:

A început prima repriză de prelungiri.

UPDATE 17:

S-a încheiat timpul regulamentar de joc. Scorul este egal, 1-1, astfel că urmează două reprize de prelungiri, de câte 15 minute!

UPDATE 16:

Eric șutează pe lângă poartă în minutul 86, iar la Astra Erico îl înlocuiește pe Llullaku. Trage și Calcan, dar Lazar reține.

UPDATE 15:

În minutul 81, Romario Pires primește al doilea cartonaș galben și este eliminat, Astra urmând a juca în restul timpului în inferioritate numerică. Din lovitura liberă acordată, Ianis trage la poartă, mingea ducându-se puțin pe lângă.

UPDATE 14:

FC Viitorul egalează în minutul 76, prin Virgil Ghiță, acesta trimițând mingea cu capul din careu, după cornerul executat de Ianis Hagi!

UPDATE 13:

În minutul 71, FC Viitorul epuizează schimbările, Hagi aruncându-l în luptă pe Eric în locul lui Drăguș. La puțin timp după aceea, părăsește terenul și Alibec, accidentat, în locul său intrând pe teren Balaure.

UPDATE 12:

În minutul 68, V. Gheorghe, accidentat, îi lasă locul în teren lui Begue, în echipa Astrei. E prima schimbare la formația din Giurgiu.

UPDATE 11:

A doua schimbare la FC Viitorul, în minutul 62: Calcan în locul lui Rivaldinho.

UPDATE 10:

Tudor Băluță trage de la distanță în minutul 55, dar mingea se duce puțin pe lângă poarta Astrei.

UPDATE 9:

A început repriza secundă. La pauză, Gică Hagi a operat o schimbare, înlocuind portarul, Tordai în locul lui Cojocaru.

UPDATE 8:

S-a încheiat prima repriză. Astra este în avantaj cu 1-0!

UPDATE 7:

În minutul 44, Vână șutează din afara careului, exact în brațele portarului Lazar.

UPDATE 6:

Contrar cursului jocului, Astra deschide scorul, în minutul 41, prin Denis Alibec, acesta șutând în forță dintr-o lovitură liberă de la maginea careului mare!

UPDATE 5:

FC Viitorul conduce jocul cu autoritate și mai are o ocazie, în minutul 26, când Rivaldinho trimite cu capul pe spațiul porții. În minutul 31, ratează și Ianis Hagi, portarul Astrei respingând greu șutul căpitanului Viitorului.

UPDATE 4:

În minutul 23, Rivaldinho și Vână pun în pericol poarta Astrei prin șuturi de la distanță.

UPDATE 3:

Prima ocazie a meciului, în minutul 5, îi aparține FC Viitorul. Ianis Hagi trage la poartă, portarul Lazar respinge în corner.

UPDATE 2:

Partida a început.

UPDATE 1:

Trofeul Cupei României a fost adus pe teren de Cosmin Contra, selcționerul echipei național de fotbal a României. Înainte de startul partidei, s-a intonat Imnul Național al României.

Sursa foto: ZIUA de Constanța