Imagini de la eveniment FC Farul a învins la Constanța AFK Csikszereda Miercurea Ciuc în Liga a 2-a (galerie foto)

Stadionul „Gheorghe Hagi“ din Constanţa găzduieşte, astăzi, meciul din etapa a şasea a Ligii a 2-a dintre FC Farul şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc. În clasament, FC Farul ocupă locul 14, cu 5 puncte, în vreme ce echipa oaspete se află pe poziția a 16-a, cu 4 puncte.

„Dacă, până acum, am întâlnit în campionat mai multe formații care şi-au anunţat candidatura la promovarea în Liga 1, duminică ne vom duela cu o echipă de nivel mediu a Ligii a 2-a, dar care ne poate pune probleme foarte mari dacă nu vom juca aşa cum trebuie, ca o formație gazdă și care vine după un rezultat negativ. Nu trebuie să ratăm sub nicio formă victoria, indiferent de jocul etalat. Cele trei puncte sunt foarte importante. Csikszereda se închide bine în apărare şi e periculoasă când recuperează. Contăm şi pe sprijinul publicului, care a fost mereu alături de noi, chiar si atunci când rezultatele nu au fost cele aşteptate. Trebuie să avem un joc colectiv foarte bun, ca să reuşim să înscriem. Este momentul să marcheze şi atacanţii noştri. În cele cinci meciuri de până acum, nu au făcut-o, deşi am avut situaţii de gol. La Măgurele, am controlat partida până în minutul 60, până la acel autogol, când echipa a căzut. Am avut şansa să trecem în avantaj şi, dacă ar fi fost aşa, nu pierdeam, cu Turris Oltul“, a declarat Ianis Zicu, antrenorul Farului.

Tehnicianul constantean nu se va putea baza la meciul de astăzi pe trei jucători, Mitrov, Moldovan şi Ursu, toti accidentați.

Echipele de start:

FC Farul (antrenor, Ianis Zicu): Muțiu (cpt.) - Nicola, Cană, Lică, I. Carabela, Antoche, Greu, Doumbia, Al. Stoica, I. Stoica, B. Kanda. Rezerve: Udeanu -  Cruceru, Toma, D. Halep, Panait, Hordouan, P. Petre.

AFK Csikszereda (antrenor, Valentin Suciu): Bordaș - Palmeș,  M. Szilard, Lalic, Majzik, V. Szilard, Gonzales, Barta, Erdei, Bara, Janko (cpt.). Rezerve: Ljuljanovic, Olivares, Csuros, M. Corbu, Takacs, Barna, Hodgyai.

UPDATE 11: Meciul s-a încheiat. FC Farul a câștigat cu 2-0.​

După această victorie, FC Farul se află pe locul 11 în clasament, cu opt puncte, după două victorii, două egaluri şi două înfrârngeri, golaveraj 4-4. În etapa viitoare, „marinarii“ întâlnesc în deplasare ASU Poli Timişoara, sâmbătă, 14 septembrie, de la ora 14.00.

UPDATE 10: Ultima schimbare și la Farul, în minutul 82, iese Alexandru Stoica și intră Hordouan.

UPDATE 9: În minutul 73, Farul ridică scorul la 2-0, prin Ionuț Stoica.

UPDATE 8: În minutul 66, echipa oaspete și-a epuizat schimbările, fiind aruncați în luptă si Takacs, și Hodgyai.

UPDATE 7:  În minutul 59, FC Farul a ratat o altă ocazie, prin Alexandru Stoica. Un minut mai târziu, în echipa constanțeană se produce a doua schimbare, Cruceru în locul lui Greu. În minutul 62, schimbare și la echipa din Miercurea Ciuc (prima): a ieșit Barta și a intrat Barna.

UPDATE 6: A început partea secundă a meciului.

UPDATE 5: S-a încheiat prima repriza. Farul conduce cu 1-0.

UPDATE 4: FC Farul a deschis scorul în minutul 37, prin Viorel Lică, cel care a tras foarte bine din careu, în urma unei lovituri libere excelent executate de Patrick Petre.

UPDATE 3: Ianis Zicu a operat prima schimbare încă din minutul 31, Patrick Petre în locul lui Kanda. Cu puține minute mai devreme, avusese și echipa oaspete o ocazie, portarul Muțiu intervenind foarte bine în fața lui Barta.

UPDATE 2:
 FC Farul a ratat în prima parte a reprizei două mari ocazii, prin Ionuț Stoica și Doumbia.

UPDATE 1: Meciul a început.