Imagini de la eveniment Debut perfect în Liga a 2-a. SSC Farul, 4-1 cu ACS Poli Timişoara. Alex Grigoraş a marcat toate golurile gazdelor! (galerie foto)

Echipa de fotbal SSC Farul Constanța, nou promovată în Liga a 2-a, susține astăzi meciul de debut în campionat, întâlnind la Ovidiu, pe stadionul central al complexului Academiei Hagi, de la ora 13.00, ACS Poli Timișoara, formație retrogradată din Liga 1.

SSC Farul (antrenori, Ion Barbu și Gică Mina) începe meciul în alcătuirea:  Stavrev - Iani, Roumadi, Frîncu, Twumasi - Doumbia - Cocârlă, Petrescu, Tudorică, Licu - Al. Grigoraş (cpt.).

Rezerve: Vl. Neagu - Şicu, Țăranu, A. Neagoe, C. Matei, Momodou, Dombrovoschi.

UPDATE: Ora 13.05

Partida a început.

ACS Poli Timișoara (antrenor, Ionel Ganea) a început meciul cu: M. Curileac - Haruţ, Bocşan, A. Mutu, Mrkela, Dumbravă, Melinte, Popovici, Bârnoi, D. Codrea, O. Drăghici.

Rezerve: M. Contra - Motreanu, Podină, Velcotă, Bajic, D. Filip, Golda.

UPDATE. ora 13.20

În minutul 14, SSC Farul ratează prin Licu, cel care trage în plasa laterală din careu. În minutul următor, portarul Stavrev îl blochează în careu pe timișoreanul Drăghici.

UPDATE: ora 13.23

În peluza ocupată de galeria SSC Farul a afișat un banner cu mesajul: "Acum în an de centenar, poporul să fie unit, chiar dacă-i asuprit de doctrina de partid" (mesaj al grupului ultras farist Fervent 2007) .

Anterior, fusese afișat un alt mesaj, cu conținut ironic la adresa lui Ciprian Marica, cel care deține marca FC Farul: „Este ora 13.00, Farul are meci / „Salvatorule”, ești la plajă? Vezi să nu te îneci!” (grupul Alcoholics Supporters).

Un al treilea mesaj a fost: „Multe piedici puse, încercări de dezbinare, prin noi Farul luminează în continuare” (grupul Baricada 2009).

UPDATE: ora 13.35

S-a deschis scorul! ACS Poli Timișoara conduce cu 1-0, după ce Drăghici a marcat din lovitură liberă în minutul 32. În minutul 24 însă, SSC Farul ceruse un penalty, reclamând un henț în careu.

UPDATE: ora 13.45

În minutul 42, SSC Farul restabilește egalitatea, prin Alex Grigoraş, care a marcat din penalty.

UPDATE. ora 13.50

S-a încheiat prima repriză. Scorul este 1-1.

UPDATE. ora 14.05

A inceput repriza secundă.

UPDATE: ora 14.18

ACS Poli Timișoara are o bară în minutul 58, în urma șutului lui Mrkela. În același minut, SSC Farul face prima schimbare: Andrei Neagoe în locul lui Cocârlă.

UPDATE: ora 14.28

În minutul 65, SSC Farul trece în avantaj, 2-1. Marchează același Grigoraş, tot din penalty! În urma fazei penalty-ului, Mutu s-a ales cu cartonaș roșu (al doilea galben), astfel ca ACS Poli va juca în continuare în zece oameni.

UPDATE: ora 14.33

Prima schimbare de jucători si la ACS Poli, in minutul 72, Motreanu în locul lui Popovici.

UPDATE: ora 14.37

În minutul 76, scorul devine 3-1 pentru SSC Farul, grație celui de-al treilea gol al lui Alex Grigoraș, care a punctat cu un șut din din careu.

UPDATE: ora 14.39

În minutul 78, se produc noi schimbări în cele două echipe, Țăranu în locul lui Petrescu la SSC Farul, Podină în locul lui Dumbravă la ACS Poli.

UPDATE: ora 14.44

Meci de senzatie al lui Alex Grigoraș, care marchează în minutul 82 al patrulea său gol din acest meci, iar SSC Farul conduce cu 4-1, dupa ce oaspeții au avut 1-0!

UPDATE: ora 14.50

Ultimele schimbări de jucători, in minutul 85. La SSC Farul a intrat Şicu în locul lui Tudorică. La ACS Poli a fost trimis pe teren Velcotă.

UPDATE: ora 14.55

S-a încheiat meciul, SSC Farul se impune cu 4-1 și are parte de un debut perfect în Liga a 2-a!

După finalul partidei, suporterii SSC Farul au mai rămas și au făcut curat în peluza din stadion pe care au ocupat-o în timpul confruntării.

Le mulțumesc băieților pentru dăruire, le-am spus să aibă încredere în ei. Le mulțumesc suporterilor și oamenilor care au venit la meci și care ne-au încurajat din primul până în ultimul minut. Înainte de partidă, i-am spus unui prieten că batem cu 3-1, mă bucur că m-am înșelat și a fost și mai bine! Până la un anumit punct, meciul a fost echilibrat, iar băieții au rezistat fizic. Pentru început, e bine, însă mai avem mult de muncă, a declarat antrenorul Ion Barbu.