Live text Simona Halep, învinsă în finala turneului Australian Open. A treia finală de Grand Slam pierdută de sportiva din Constanța

Primele două jucătoare din clasamentul mondial de tenis, constănţeana Simona Halep şi daneza Caroline Wozniacki, se confruntă astăzi, 27 ianuarie, în finala Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

În joc este atât trofeul de Mare Şlem, pe care nici Halep, nici Wozniacki nu l-a cucerit până acum (după două finale pierdute), ci şi locul întâi în ierarhia WTA, pe care îl va ocupa, de luni, învingătoarea din ultimul act de la Melbourne! Partida e programată sâmbătă, 27 ianuarie, de la ora 10.30, în direct la Eurosport.
Halep are bilanţ negativ în duelurile cu Wozniacki, daneza conducând cu 4-2 şi câştigând ultimele trei meciuri directe.

Finalistele au primit câte 1,615 milioane de dolari şi 1.300 de puncte WTA, iar câştigătoarea turneului va fi recompensată cu 3,23 de milioane de dolari şi 2.000 de puncte WTA. Până acum, Simona a câştigat în carieră 20.912.291 de dolari.

Drumul până în finală

Până în finală, Simona a înregistrat victoriile:

7-6, 6-1 cu Destanee Aiava (Australia, 193 WTA, beneficiara unui wild-card) - în turul 1; 6-2, 6-2 cu Eugenie Bouchard (Canada, 112 WTA) - în turul 2;
4-6, 6-4, 15-13 cu Lauren Davis (SUA, 76 WTA) - în „16“-imi;
6-3, 6-2 cu Naomi Osaka (Japonia, 72 WTA) - în optimi;
6-3, 6-2 cu Karolina Pliskova (Cehia, 6 WTA) - în sferturi;
6-3, 4-6, 9-7 cu Angeliue Kerber (Germania, 16 WTA) - în semifinală.

Caroline Wozniacki a trecut, rând pe rând, de:

Mihaela Buzărnescu (România, 44 WTA), 6-2, 6-3 în turul 1;
Jana Fett (Croaţia, 119 WTA), 3-6, 6-2, 7-5 în turul 2;
Kiki Bertens (Olanda, 32 WTA), 6-4, 6-3 în „16“-imi;
Magdalena Rybarikova (Slovacia, 21 WTA), 6-3, 6-0 în optimi;
Carla Suarez Navarro (Spania, 39 WTA), 6-0, 6-7, 6-2 în sferturi;
Elise Mertens (Belgia, 37 WTA), 6-3, 7-6 în semifinală.

UPDATE: ora 13.25

Simona Halep a fost învinsă în finala turneului de la Australian Open de daneza Caroline Wozniacki scor: 7-6; 3-6; 6-4. Simona Halep pierde locul 1 mondial ce va fi ocupat de luni de câștigătoarea CAroline Wozniacki.

UPDATE. ora 13.00

În setul decisiv, Simona Halep a reușit să egaleze la 3 după ce a fost condusă de adversara ei.

UPDATE. ora 12.14

Simona Halep a egalat la seturi scor 1-1.

UPDATE. ora 11.25

Caroline Wozniacki câștigă primul set al meciului la tiebreak.

UPDATE. ora 11.10

Simona Halep a egalat la 5-5.

UPDATE: ora 11.00

Simona Halep este condusă cu scorul de 5-2 în primul set al finalei de la Melbourne.

UPDATE. ora 10.42

Simona este condusă în debutul meciului cu 2-0 de Caroline Wozniacki.

UPDATE: ora 10.35

Partida dintre cele două finaliste de la Australian Open începe cu Caroline Wozniacki la servire.

„Două păpuşi! Una mică şi una mare, campioană!“ Simona Halep, lecţii de tenis pentru nepoţica sa, „baby T“

21 Jun 2018 1170

Simona Halep nu va participa la turneul de la Eastbourne. Decizia, luată din cauza unei accidentări

20 Jun 2018 572

Sondaj de opinie Credeţi că, luna viitoare, Simona Halep va câştiga turneul de la Wimbledon?

18 Jun 2018 706

Publicaţia „Charlie Hebdo“, acţionată în instanţă pentru caricatura prin care o ironizează pe Simona Halep

17 Jun 2018 2409

Simona Halep, „să nu lăsăm o caricatură mică să ne strice o bucurie atât de mare!“

16 Jun 2018 455

Anchetele WTA, la final Halep și Buzărnescu, victorioase!

16 Jun 2018 1013

Simona Halep, despre caricatura de la Charlie Hebdo și huiduielile de pe Arena Națională. Ce a declarat campioana de la Roland Garros

15 Jun 2018 895

Reacția dură a lui Ilie Năstase după ce Simona Halep a fost caricaturizată de publicația Charlie Hebdo

14 Jun 2018 566

Simona Halep luată în vizor de publicația franceză Charlie Hebdo. Cum a fost prezentată campioana de la Roland Garros pe coperta revistei

14 Jun 2018 2077

Editorial Alături de Simona Halep! De multe ori, doar când câştigă

14 Jun 2018 629

Felix Stroe își exprimă regretul referitor la postarea denigrantă la adresa Simonei Halep - ”Asemenea incidente și erori de comunicare nu se vor mai repeta”

13 Jun 2018 713

Liviu Dragnea l-a concediat pe presupusul autor al postărilor denigratoare despre Simona Halep

13 Jun 2018 935

Simona Halep, huiduită pe Arena Națională. Cel puțin așa susține PSD Constanța. Primarul Decebal Făgădău se delimitează de această postare

13 Jun 2018 2228

Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu, nominalizate WTA Votează cea mai bună jucătoare, cea mai frumoasă fază şi revelaţia lunii! (galerie foto)

13 Jun 2018 686

Simona Halep, invitată de Decebal Făgădău la o întâlnire cu fanii constănțeni

12 Jun 2018 5846

Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea și-a închis contul de Facebook. Decizia luată după ce a fost huiduită la festivitatea organizată pentru Simona Halep

12 Jun 2018 2016

Simona Halep a fost cerută în căsătorie pe Arena Națională. Cine este tânărul care a afișat mesajul

12 Jun 2018 2657

Supriză de proporții. Simona Halep „sancționată“ de polițiștii rutieri după sosirea în țară. Cum a reacționat campioana de la Roland Garros (galerie foto-video)

12 Jun 2018 2077

Cafeneaua deţinută de familia Simonei Halep pe strada Mircea cel Bătrân va creşte pe verticală. A fost solicitat acord de mediu

12 Jun 2018 5713

Simona Halep a primit ”Cheia Orașului București”

11 Jun 2018 499

UPDATE Simona Halep a ajuns în România! Va prezenta trofeul Roland Garros pe Arena Națională

11 Jun 2018 592

Şase românce, cu Simona Halep în frunte, în Clasamentul WTA! (galerie foto)

11 Jun 2018 611

Festivitate impresionantă în cinstea Simonei Halep, campioana de la Roland Garros. Fanii sunt așteptați pe Arena Națională

11 Jun 2018 659

Revista presei locale

11 Jun 2018 385

Simona Halep va fi întâmpinată luni de conducerea FRT, la Salonul Oficial al Aeroportului Internațional ”Henri Coandă”

10 Jun 2018 346

Simona Halep, la ședința foto oficială de la Roland Garros (galerie foto)

10 Jun 2018 1214

Ludovic Orban, declarații după mitingul PSD - ”Mult zgomot pentru nimic. Au protestat împotriva abuzurilor făcute de ei”

10 Jun 2018 702

Mesaj după victorie „Un vis devenit realitate“, a scris constănțeanca Simona Halep pe pagina sa de socializare

10 Jun 2018 593

Meciul Simonei Halep din finala Roland Garros, urmărit de rude și prieteni în cafeneaua sportivei din Constanța (video)

09 Jun 2018 4483

UPDATE.Simona Halep a câștigat primul trofeu de Grand Slam la Roland Garros. A învins-o pe Sloane Stephens

09 Jun 2018 1834

Editorial Pumnii strânşi pentru Simona Halep. Va juca a patra finală de Grand Slam. Poate va fi cu noroc...

09 Jun 2018 536

La ce oră va avea loc finala de la Roland Garros dintre Simona Halep şi Sloane Stephens

08 Jun 2018 454

Simona Halep susținută în finală la Roland Garros de foști mari sportivi. Cine se va afla în lojă în timpul meciului

08 Jun 2018 844

Garbine Muguruza susține că Simona Halep este „favorită" să câştige ediţia din acest an de la Roland Garros

07 Jun 2018 500

Simona Halep o va înfrunta pe Sloane Stephens în finala turneului de la Roland Garros

07 Jun 2018 917

Ce a declarat Simona Halep după meciul câștigat în fața lui Garbine Muguruza. Tenismena din Constanța va rămâne lider în clasamentul WTA

07 Jun 2018 527

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roland Garros. Va fi în continuare lider mondial

07 Jun 2018 1603

La ce oră va avea loc semifinala de la Roland Garros dintre Simona Halep şi Garbine Muguruza

06 Jun 2018 598

Ce a declarat Simona Halep după meciul câștigat în fața lui Angelique Kerber. Ce adversară va avea în semifinale la Roland Garros

06 Jun 2018 493

Cinci tenismene din România, pe tabloul principal la BRD Bucharest Open 2018

06 Jun 2018 524

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros. A învins-o pe Angelique Kerber în trei seturi

06 Jun 2018 1458

La ce oră va avea loc partida dintre Simona Halep și Angelique Kerber din sferturile de finală de la Roland Garros

05 Jun 2018 524

Ce a declarat Simona Halep după meciul câștigat în fața lui Elise Mertens și despre câștigarea unui Grand Slam

04 Jun 2018 445

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros. Pe cine va înfrunta sportiva din Constanța

04 Jun 2018 494

Victorie! Simona Halep, în sferturi la Roland Garros

04 Jun 2018 664

Roland Garros. Când va juca Simona Halep cu belgianca Elise Mertens

03 Jun 2018 1022

Simona Halep s-a calificat în optimi la Roland Garros. A învins-o pe Andrea Petkovic în două seturi, în al doilea impunându-se cu 6-0!

02 Jun 2018 1186

Decizie controversată a organizatorilor turneului de la Roland Garros. Are legătură cu Simona Halep

02 Jun 2018 1438

Simona Halep joacă la Roland Garros cu Andrea Petkovic, pe care o conduce cu 7-1 la duelurile directe

02 Jun 2018 579

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Roland Garros. A învins-o în două seturi pe Taylor Townsend