Victorie importantă SSC Farul Constanţa a învins ACS Energeticianul în Liga a 2-a

Stadionul din Techirghiol găzduieşte, astăzi, de la ora 11.00, meciul de fotbal dintre SSC Farul Constanţa şi ACS Energeticianul, din etapa a noua a Ligii a 2-a.

Nou promovată în Liga a 2-a, formația de pe litoral se află pe loc de retrogradare, 18 (din 20 de echipe), cu numai șase puncte cucerite în opt partide, în vreme ce ACS Energeticianul e pe poziţia a zecea, cu 13 puncte.

Cele două echipe de start sunt:

SSC Farul (antrenor, Petre Grigoraş): M. Popa - Dombrovoschi, Roumadi, Twumasi, C. Zanfir - Apostolache, Tudorică - Al. Grigoraş (cpt.), M. Fotescu, Momodou – Moise.

Rezerve: Raclău - Doumbia, Robu, Licu, Sabangeanu, Dumitraşcu, G. Păun.

Energeticianul (antrenor, Marin Tudorache): B. Miron - Leasă, E. Ninu, C. Achim, Tomozei, C. Cristea, Vl. Tudorache, Gîrbiţă, Al. Neaşca, Andr. Dragu, Vl. Rusu (cpt.).

Rezerve: H. Moldovan - D. Lung, Stoenac, C. Neagu, C. Ionică, Cioiu, L. Manole.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat! SSC Farul a câştigat cu 1-0, realizând o victorie foarte importantă.

UPDATE:

Cosmin Neagu îl înlocuieşte pe Tomozei în minutul 82 la Energeticianul.

UPDATE:

În minutul 79, portarul Popa, care face un meci foarte bun, are o nouă intervenţie excelentă, scoţând de sub bară, în corner, mingea trimisă de la distanţă de Stoenac.

UPDATE:

O nouă schimbare şi la Energeticianul, în minutul 71, Stoenac în locul lui Călin Cristea.

UPDATE:

În minutul 69, la SSC Farul intră Doumbia în locul lui Apostolache.

UPDATE:

În minutul 63, Popa are o nouă intervenţie bună în poarta Farului. Imediat, Achim ratează o ocazie, trimiţând cu capul pe lângă poartă, după un corner.

UPDATE:

În minutul 59, prima înlocuirte şi la ACS Energeticianul, Cioiu - Gârbiţă.

UPDATE:

A doua schimbare la SSC Farul. În minutul 57, Moise i-a lăsat locul în teren lui Licu.

UPDATE:

A început repriza a doua. La SSC Farul a intervenit prima schimbare, din minutul 46 jucând Păun în locul lui Fotescu, accidentat.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză. SSC Farul conduce cu 1-0. În minutul 45+2, portarul Popa a intervenit foarte bine la lovitura liberă bătută de Călin Cristea. Născut în anul 2000, Mihai Popa (nepot al fostului postar al FC  Farul Gheorghe Popa) este un produs al Academiei Hagi.

UPDATE:

Şut periculos al lui Momodou în minutul 19, atacantul SSC Farul având o acţiune foarte frumoasă pe partea stângă.

UPDATE:

În tribună a fost afişat un banner cu mesajul „Ultraşii spun Da pentru familie!".

UPDATE:

În minutul 12, SSC Farul deschide scorul, prin Momodou, care trimite cu capul din careu, în urma cornerului bătut de Alex Grigoraş.

UPDATE:

Din tribună se scandează „Ion Barbu!“ şi „Căpitanul, Barbu căpitanul!", ca susţinere la adresa fostului antrenor al SSC Farul, Ion Barbu. Fanii au afişat şi un mesaj în acest sens, „18 ani a pus Farul pe primul plan. Nu există corabie fără căpitan!".

UPDATE:

Ocazie mare pentru SSC Farul, în minutul 10. Alex Grigoraş trage pe lângă poartă din poziţie bună.