SSC Farul a învins la Techirghiol CS Baloteşti. Două goluri şi penalty ratat în minutul 83!

Stadionul „Sparta“ din Techirghiol găzduieşte astăzi, de la ora 11.00, meciul de fotbal SSC Farul Constanţa - CS Baloteşti, din etapa a cincea a Ligii a 2-a.

Confruntarea se dispută fără spectatori, întrucât, momentan, arena nu îndeplineşte în totalitate condiţiile de la Liga a 2-a pentru a fi permis accesul acestora.

Echipa de start a SSC Farul (antrenor, Ion Barbu) este: Stravrev - Dombrovoschi, Roumadi, Lamine, C. Zamfir - Doumbia, Iani - Al. Grigoraş (cpt.), Tudorică, Licu - Momodou.

Rezerve: Raclău - Ţăranu, Cocârlă, Frâncu, Petrescu, G. Păun, Apostolache.

CS Baloteşti (antrenor, Emil Ursu) foloseşte jucătorii: Fulga - Dedu, Marciuc, Flămânzeanu, N. Filip, M. Ghiţă, M. Neagu, C. Predescu, Gojnea, V. Mihai, F. Paraschiv.

Rezerve: Iordan - C. Mihai, O. Marin, Fl. Nicolae, C. Constantin, Clătinici.

Ambele formații ocupă în clasament locuri de retrogradare. SSC Farul se află pe 17 (din 20 de echipe), având trei puncte în clasament, după o victorie și trei înfrângeri, golaveraj 7-10. În etapa trecută, formația de pe litoral a pierdut cu 0-1 meciul jucat în deplasare cu Sportul Snagov, SSC Farul ajungând astfel la trei eșecuri consecutive. CS Balotești se află pe ultima poziție, cu un punct.

În meciurile jucate ieri în etapă s-au înregistrat rezultatele: Dacia Unirea Brăila - Sportul Snagov 0-3, Daco-Getica București - Pandurii Tg. Jiu 2-2, CS Mioveni - Metaloglobus București 5-0, Aerostar Bacău - ASU Poli Timișoara 1-2 şi ACS Poli Timișoara - UTA 0-3.

În afară de partida de la Techirghiol, celelalte confruntări ale rundei au fost programate astfel: astăzi - Ripensia Timișoara - Academica Clinceni (ora 11.00); luni, 3 septembrie - U Cluj - Luceafărul Oradea (ora 18.00); marți, 4 septembrie - FC Argeș - Energeticianul (ora 19.30); miercuri, 12 septembrie - Petrolul Ploiești - Chindia Târgoviște (ora 19.30).

Clasament: 1. Sportul Snagov - 13p, 2. UTA - 10p, 3. Chindia - 10p, 4. Academica - 9p, 5. CS Mioveni - 9p, 6. Energeticianul - 9p, 7. FC Argeș - 8p, 8. Pandurii - 8p, 9. Petrolul Ploiești - 7p, 10. ASU Poli Timișoara - 7p, 11. U Cluj - 6p, 12. Luceafărul Oradea - 5p, 13. Daco-Getica - 5p, 14. Ripensia Timișoara - 4p, 15. ACS Poli Timișoara - 4p, 16. Metaloglobus - 4p, 17. SSC Farul - 3p, 18. Dacia Unirea Brăila - 2p, 19. Aerostar Bacău - 1p, 20. CS Balotești - 1p.

La finele sezonului 2018/2019, vor promova în Liga 1 primele două clasate, iar echipa de pe locul trei va disputa baraj de promovare / menținere cu locul 6 din turneul play-out al primei divizii. În Liga a 3-a vor retrograda ultimele cinci clasate.

UPDATE: Meciul s-a încheiat. SSC Farul s-a impus cu 2-0 (Momodou 36, Licu 57). În urma acestui succes, formaţia constănţeană acumulează şase puncte şi iese din zona retrogradării, urcând pe locul 12.

UPDATE:
Dedu, de la CS Baloteşti, trage peste din careu în minutul 90+3.

UPDATE: Cocârlă pătrunde în careu şi trage la colţul lung, în minutul 87, dar balonul trece alături.

UPDATE: În minutul 83, portarul Stavrev apără un penalty, respingând în corner mingea şutată de Predescu de la 11 m! Lovitura de pedeapsă a fost obţinută de Vasile Mihai, faultat în careu de Lamine.

UPDATE: Ultima schimbare şi la SSC Farul, în minutul 79, Apostolache îi ia locul în teren lui Licu, accidentat.

UPDATE: În minutul 70, se produce a doua schimbare la SSC Farul, Cocârlă în locul lui Iani. Peste trei minute, antrrenorul lui CS Baloteşti epuizează schimbările, trimiţându-l pe teren pe O. Marin în locul lui Ghiţă.

UPDATE: O nouă ocazie a CS Baloteşti. Vasile MIhai şutează din alergare pe lângă, în minutul 69.

UPDATE: În minutul 57, SSC Farul se desprinde la 2-0, graţie lui Licu, cel care a trans la vinclu din careu, în urma unei centrări a lui Grigoraş, respinsă din faţa porţii.

UPDATE:
A început partea secundă a meciului. La pauză, Ion Barbu a operat o schimbare, Ţăranu în locul lui Dombrovoschi. De asemenea,  în echipa oaspeţilor au intervenit două înlocuiri: Florian Nicolae în locul lui Paraschiv şi Clătinici în locu lui Neagu.

UPDATE: S-a încheiat prima repriză, SSC Farul conduce cu 1-0.

UPDATE: După două minute de la gol, Momodou are o foarfecă din careu, de la 14 m, mingea fiind reţinută însă de portar.

UPDATE: În minutul 36, SSC Farul a deschis scorul, prin Momodou! Atacantul a punctat din apropiere, după o centrare deviată a lui Tudorică.

UPDATE:
Ocazie rarisimă a lui Vasile Mihai, în minutul 30. Jucătorul oaspeţilor este angajat în careu cu o minge peste apărarea SSC Farul, iar atacantul oaspeţilor trage din vole pe lângă, din poziţie foarte bună, de la 6 m!

UPDATE:
Neagu iroseşte o situaţie importantă pentru CS Baloteşti, în minutul 24, şut din careu, din poziţie ideală, balonul fiind respins în corner.

UPDATE: În minutul 17, Filip execută periculos o lovitură liberă Mingea se duce puţin peste poarta lui Stavrev.

UPDATE: O nouă ocazie a SSC Farul, în minutul 14. Centrare Licu, şut peste poartă din careu Grigoraş.

UPDATE: În minutul 3, Momodou ratează din careu.

UPDATE: Partida a început.

Sursa foto: 1 (cu rol ilustrativ) - ZIUA de Constanţa; 2 - captură Digi Sport 1