Marius Leca, de la FC Viitorul, căpitanul Naţionalei României din victoria cu selecţionata Israelului

Echipele naţionale Under-19 ale României şi Israelului s-au întâlnit, la Centrul Naţional de Fotbal Mogoşoaia, cu prilejul unui meci amical.

Partida i-a revenit selecţionatei tricolore, cu 2-1, prin golurile marcate de Claudiu Petrilă (13), Alexandru Duminică (27), respectiv Guy Dahan (45+1). Selecţionerul României, Dan Oprescu, a convocat pentru această confruntare patru jucători de la FC Viitorul: Darius Mureşan, Marius Leca (numărul 3 în fotografie) - fundaşi, Vlad Chera (nr. 20) - mijlocaş şi Alexandru Pop (nr. 9) - atacant. Leca, Chera şi Pop au fost titulari, iar Mureşan a rămas tot meciul pe banca de reserve. Leca a jucat toate minutele şi a purtat banderola de căpitan, în vreme ce Chera şi Popa au fost schimbaţi pe parcursul reprizei secunde, în minutul 51, respectiv 61.
Joi, 9 august, de la ora 19.00, la Mogoşoaia, cele două echipe se întâlnesc pentru al doilea amical.

Potrivit frf.ro, reprezentativa U-19 a României va juca în toamna acestui an calificările la Campionatul Ruropean, care se va desfăşura în Armenia, în vara anului 2019. România va face parte din Grupa 13, alături de Bulgaria, Grecia şi Gibraltar. Turneul de calificare va fi găzduit de Bulgaria şi se va desfăşura în perioada 14 - 20 noiembrie a.c., conform următorului program: 14 noiembrie - Bulgaria - România, 17 noiembrie - Grecia - România, 20 noiembrie - România - Gibraltar. Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Portugalia şi Germania. Turul de Elită se va disputa în primăvara anului 2019. La finalul Turul de Elită, câştigătoarele celor şapte grupe, alături de țara gazdă, Armenia, vor participa la Campionatul European care se va desfăşura în iunie 2019.

Sursa foto: frf.ro