UPDATE Meciul Sepsi Sfântu Gheorghe - FC U Craiova 1948, suspendat în minutul 26 din pricina scandărilor xenofobe

Meciul de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC U Craiova 1948, programat astăzi, în etapa a 23-a a Superligii, a fost oprit de arbitrul Andrei Chivulete în minutul 26, din pricina scandărilor xenofobe de care sunt acuzați suporterii oaspeților.

Centralul a trimis echipele la vestiare, pentru zece minute. După acest timp, la reluarea partidei, scandările au continuat, astfel că Andrei Chivulete a luat decizia suspendării meciului.

Scorul va fi stabilit de comisii, iar, dacă va fi găsită în culpă, prin prisma suporterilor, echipa craioveană riscă să piardă meciul la masa verde, cu 0-3.

UPDATE:

Pe marginea acestor evenimente, FC U Craiova 1948 a făcut câteva precizări, pe pagina de Facebook:

𝗣𝗥𝗘𝗖𝗜𝗭𝗔𝗥𝗘

Referitor la evenimentele de la partida cu Sepsi OSK, facem următoarele precizări:

Clubul nostru nu are nicio implicare în organizarea acestui meci. Nu am solicitat bilete pentru suporteri în acest sens. Prin urmare, nu putem fi răspunzători sub nicio formă de manifestările suporterilor în timpul acestui meci de fotbal.

Clubul nostru nu a organizat deplasarea suporterilor la partida de la Sfântu Gheorghe.

Echipa Sepsi OSK și-a asumat accesul tuturor fanilor pe acest stadion și, prin urmare, este singura entitate responsabilă pentru respectarea legii și a regulamentelor în timpul desfășurării meciului. Orice altă interpretare contravine prevederilor legale și nu poate fi încălcată de niciun membru al niciunei comisii dintr-o țară civilizată.

În concluzie, considerăm că echipa noastră este absolvită de orice vină cu privire la organizarea acestui meci de fotbal.

Sursa foto: Facebook (Sepsi OSK)