Micii luptători de la CS Farul Constanța, pe podium la Naționalele de greco-romane (galerie foto)

• Gruparea de pe litoral (antrenor, Grigore Gheorghe) a participat la competiție cu șase sportivi și a obținut șase medalii, patru dintre ele fiind de aur.

CS Farul Constanța a participat cu succes la finala Campionatului Național individual de lupte greco-romane, întrecere rezervată categoriilor juniori 4 și juniori mici (9 - 13 ani), care a fost găzduită, timp de trei zile, de Tg. Mureș.

Gruparea de pe litoral (antrenor, Grigore Gheorghe) a participat cu șase sportivi și a obținut șase medalii. La juniori 4, Marius Slabu (categ. 30 kg) și Andrei Buruiană (categ. 60 kg) au cucerit medalia de aur, devenind campioni ai României, iar Gesur Priboi (categ. 30 kg) s-a clasat pe locul trei pe țară. În clasamentul pe cluburi la această categorie de vârstă, CS Farul a ocupat poziția a patra. Același bilanț de trei medalii (două de aur și una de bronz) s-a înregistrat și la juniori mici: Marius Slabu (categ. 29 kg) și Denis Amet (categ. 32 kg) - campioni, iar Robert Neagu (categ. 23 kg) - medaliat cu bronz. În ierarhia pe cluburi, CS Farul a fost al treilea.

Micii luptători fariști și-au testat nivelul de pregătire pentru acest campionat la concursul „Cupa Toamnei“, organizat la Medgidia, la care CS Farul a participat cu cinci sportivi, obținând patru locuri întâi și un loc doi. Anterior, clubul constănțean concurase, cu șase luptători, și la Campionatul Național individual de seniori Under-23, de la Lugoj, la care a cucerit trei medalii: două de aur, prin Minur Pârvu (categ. 55 kg) și Răzvan Arnăut (categ. 63 kg), și una de bronz, prin Andrada Condruț (categ. 62 kg). Grație acestor rezultate, CS Farul s-a clasat pe locul patru în ierarhia pe cluburi.

Sursa foto: Facebook (Grigore Gheorghe)

„La Jocurile Olimpice din 2024, vreau să urc pe podium”