Mihaela Buzărnescu, în semifinalele turneului BRD Bucharest Open

Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului BRD Bucharest Open, după ce a învins-o în sferturile de finală pe chinezoaica Yafan Wang, numărul 84 în clasamentul WTA, cu scorul de 7-6 (4), 6-3.

Favorita numărul 2 a turneului, Mihaela Buzărnescu, a câştigat la tiebreak un prim set extrem de disputat care a durat o oră şi 16 minute.

Prin calificarea în semifinalele turneului de la Bucureşti, Buzărnescu şi-a asigurat suma de 11.300 de dolari şi 110 puncte WTA.

În semifinale, Mihaela Buzărnescu o va întâlni pe croata Petra Martic, favorita numărul 4, care într-un alt meci din sferturile de finală disputat vineri, a învins-o pe Laura Siegemund (Germania) cu scorul de 7-5, 4-6, 6-4, scrie Agerpres.

Sursă foto: Facebook/ Mihaela Buzărnescu