UPDATE. Momente dramatice la EURO 2020 Fotbalistul danez Christian Eriksen s-a prăbuşit pe gazon şi a fost resuscitat

• Din pricina acestei situaţii, meciul Danemarca - Finlanda a fost suspendat.

Momente dramatice, pe teren şi în tribune, la partida Danemarca - Finlanda, programată, astăzi, la Copenhaga, în grupa B a Campionatului European de fotbal.

În minutul 43, la scorul de 0-0, jucătorul Christian Eriksen, vedeta echipei Danemarcei, s-a prăbuşit din senin pe teren, fără a intra în contact cu vreun adversar şi a rămas inconştient.

Echipele medicale au intervenit imediat, iar jucătorul de 29 de ani, a cărui echipă de club e Inter Milano, a fost resuscitat mai multe minute pe teren, ulterior fiind transportat la spital.

În faţa acestei situaţii, UEFA a decis să suspende momentan partida.

UPDATE 4:

Meciul a fost câştigat de Finlanda cu 1-0, în urma golului marcat de Pohjanpalo în minutul 60.

În minutul 74, Danemarca a ratat un penalty, prin Hojbjerg.

UPDATE 3:

UEFA a comunicat că, la cererea jucătorilor ambelor echipe, este de acord cu reluarea meciului în această seară, de la ora 21.30. Se vor juca minutele rămase din prima repriză, apoi va fi o pauză scurtă, de cinci minute, urmată de repriza a doua.

UEFA îi urează lui Christian Eriksen o refacere completă şi rapidă şi mulţumeşte celor două echipe pentru atitudinea lor exemplară, a fost mesajul forului fotbalistic european.

UPDATE 2:

Potrivit Federaţiei Daneze de Fotbal, Eriksen este conştient şi va fi supus unor noi investigaţii medicale la spital.

Agentul jucătorului a menţionat că a vorbit cu tatăl acestuia, care i-a spus că mijlocaşul respiră şi poate vorbi.

UPDATE 1:

Potrivit unei informaţii de la UEFA, „jucătorul a fost transferat la spital şi stabilizat”. Reprezentanţii celor două echipe şi oficialii partidei iau parte la o întâlnire de criză, pentru a se decide ce se va întâmpla cu meciul.

Astăzi, s-a jucat şi celălalt meci din prima etapă a grupei A, Ţara Galilor - Elveţia 1-1 (Moore 74 / Embolo 49). Clasament: 1. Italia - 3p, 2. Elveţia - 1p, 3. Ţara Galilor - 1p, 4. Turcia - 0p.

În această seară, se mai joacă un meci, în grupa B, Belgia - Rusia, la St. Petersburg, de la ora 22.00 (în direct la Pro TV).

Confruntarea s-a încheiat cu succesul Belgiei, scor 3-0 (Lukaku 10, 88, Meunier 34).

Clasamentul în grupa B, după prima etapă, se prezintă astfel: 1. Belgia - 3p, 2. Finlanda - 3p, 3. Danemarca - 0p, 4. Rusia - 0p.