O partidă cu șapte goluri Axiopolis Cernavodă a învins FC Viitorul Under-19 (galerie foto)

În această după-amiază, s-a disputat, pe stadionul Orășenesc Ovidiu, un meci de verificare între FC Viitorul Under-19 (întărită cu patru jucători de la prima echipă pe parcursul reprizei secunde) și formația de Liga a 3-a Axiopolis Cernavodă.

Partida s-a încheiat cu succesul lui Axiopolis, scor 4-3 (2-2). Pentru juniorii constănțeni, antrenați de Cristian Cămui și Vasile Mănăilă, au marcat Dimciu Halep (20 - din penalty, 21) și Cătălin Țîră (85), în timp ce golurile formației din Cernavodă au fost înscrise de Mădălin Anton (10), Nicu Moise (25, 60) și Alin Dohotariu (80).

Prima repriză s-a disputat pe durata a 60 de minute, iar repriza secundă a avut 45 de minute.

Au evoluat pentru FC Viitorul U-19: Popa (61 Mușat) - R. Ghiță (61 Georgescu), Ștefănescu (61 Prodan), Vlad (61 Sîrbu), Nedelea (61 Neciu) - Negrean (61 Băjan), Călin (61 Neagu), Tucaliuc (61 Natkho) - Matiș (61 Vultur), Halep (61 Țîră), Girsik (61 Avram; 90 Matiș).

Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) a jucat cu: Puia (60 Nanu) - Acasandrei (75 G. Rusu), G. Lazăr (60 Zaharia), Andrescu, L. Gheorghe (60 M. Hristu) - Coconașu (75 Uzun), Vieru (40 Crețu), Anton - Beșleagă (85 Șerban), Moise, Bolat (75 Dohotariu).

A fost un test reușit, un meci frumos. Ne preocupă în această perioadă cristalizarea 11-lui de bază. Am plimbat mingea la mijlocul terenului și am mizat în atac pe viteza lui Moise. Păcat de accidentarea lui Vieru, care e suspect de ruptură musculară. Îi mai avem accidentați pe Fotescu și Crânganu, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului Axiopolis Cernavodă.

Cele două echipe se vor întâlni cu ocazia unui meci amical și sâmbătă, 4 august, în fieful juniorilor Viitorului.

Sursa foto: FC Viitorul