Pe locul întâi în Liga Elitelor Farul Constanța intră în vacanță cu un avans consistent, atât la Under-19, cât și la Under-17

• În restanțele din etapa a 3-a a Ligii Elitelor, Farul Constanța a jucat în deplasare cu FCSB.

La intrarea în vacanță, echipele Farului Constanța conduc detașat în clasamentele Ligii Elitelor Under-19 și Under-17.

Cu trei victorii și un egal în patru meciuri din play-off, Farul Under-19 are un avans de zece puncte față de Dinamo U-19 (41-31) și 12 puncte față de FCSB U-19. În întrecerea Under-17, echipa constănțeană, care a acumulat 37 de puncte până acum, având patru victorii din patru în play-off, le devansează cu zece puncta și, respectiv, 11 puncte, pe FCSB U-17 și Sport Team București U-17.

Clasamentele de la cele două secțiuni:

Under-19: 1. Farul - 41p, 2. Dinamo București - 31 p, 3. FCSB - 29p, 4. FC Botoșani - 27p, 5. CSA Steaua - 21p, 6. Concordia Chiajna - 21p.

Under-17: 1. Farul - 37p, 2. FCSB - 27p, 3. Sport Team București - 26p, 4. Academica Clinceni - 25p, 5. CSA Steaua - 21p, 6. FC Voluntari - 19p.

În restanțele din etapa a 3-a a Ligii Elitelor, Farul a jucat în deplasare cu FCSB. Dacă disputa echipelor U-19 s-a încheiat cu scor alb, confruntarea U-17 le-a revenit elevilor lui Ionuț Mihu și Cristi Șchiopu cu 2-1, grație unei duble realizate de Adrian Mazilu în finalul jocului. Pentru Farul U-19 (antrenori Nicolae Roșca și Dan Ochia) au jucat: Dincă - Maftei, Martinovic, Osman (58 Sîrbu), Mitulețu - Stancu (58 Tănasă), Duțu, Bujor - Malama, Agiveli (46 Băceanu), Pleșa (58 Bodișteanu). Echipa Farului U-17 a fost: Răfăilă - Aioanei, Fătu, Chiper (75 Cocot), Răduța - Banu, Ștefănescu, Borza - Păcuraru (80 Sandu), Mazilu, Dulcea (65 Băsceanu). Au marcat: Ștefan Moraru (76) / Adrian Mazilu (85, 90+2).

În semifinalele Ligii Elitelor se califică primele două clasate la finalul turneului play-off. Campionatele se vor relua în weekend-ul 19-20 martie 2022.

PRECIZĂRI

Sursa foto: Academia Hagi

Lider în play-off, Farul Constanța a învins la scor Dinamo și s-a distanțat la nouă puncte (GALERIE FOTO + VIDEO)